BUDKA AKUSTYCZNA I jej dżwiękoszczelność
Budka akustyczna o największym poziomie dźwiękoszczelności- kiedy warto inwestować w budkę o najwyższym stopniu redukcji poziomu hałasu, a kiedy nie warto.
Otrzymaliśmy niedawno zapytanie ofertowe na 3 kabiny akustyczne do biura. Pytający wskazuje kryteria wyboru: cena budki akustycznej, termin gwarancji, dodatkowe funkcje oraz poziom dźwiękoszczelności budki.
Pytający informuje, że preferuje najwyższy stopień dźwiękoszczelności kabiny akustycznej. Muszę przyznać, że zapytanie ofertowe dało mi do myślenia. Zastanawiałem się, którą grupę produktów akustycznych zaproponować, żeby precyzyjnie dopasować produkt do oczekiwań użytkownika zawartych w zapytaniu. Czy musi to być budka o najwyższym stopniu dźwiękoszczelności? Niekoniecznie.
Jakie budki akustyczne powinienem zaoferować? Czy aby na pewno najlepszym rozwiązaniem dla pytającego jest budka o najwyższym poziomie dźwiękoszczelności?
Pierwsza grupa kabin akustycznych jaka przyszła mi na myśl to SILENT ROOM z Narbutas. Dlaczego SILENT ROOM? Autor zapytania ofertowego wskazał okres gwarancji na kabiny akustyczne jako jedno z wyżej punktowanych kryteriów. Tak się składa, że fabryka Narbutas na większość produktów udziela gwarancji na 10 lat. W przypadku kabin akustycznych i mechanizmów biurek regulowanych, gwarancja wynosi 5 lat. To długi okres gwarancji w porównaniu do konkurencyjnych produktów, a więc to poważny atut.
Warunkiem koniecznym, choć nie punktowanym był również określony w zapytaniu dość krótki termin dostawy. Obecnie, na dostawę większości kabin akustycznych trzeba czekać 5 do 12 tygodni. Budki biurowe SILENT ROOM mogą być wyprodukowane w 3 tygodnie, więc postanowiłem zaoferować produkty Narbutas.
A jaka jest dźwiękoszczelność kabin akustycznych Narbutas? Otóż dźwiękoszczelność budki biurowej to dokładniej klasa redukcji poziomu mowy. W przypadku budek biurowych SILENT ROOM redukcja poziomy mowy wynosi 23,3 dB, co klasyfikuje budkę w klasie C wg. normy ISO 23351-1.
Mamy w ofercie budki biurowe w klasie B, a więc o wyższej dźwiękoszczelności. Jednak autor zapytania może nie zaakceptować dłuższego terminu realizacji. Złożymy dwie oferty, jedną na kabinę akustyczną w klasie B a drugą w klasie C.
Budka do biura w klasie A, B czy w klasie C? Jaki stopień redukcji poziomu mowy powinna mieć budka w Twoim biurze?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna choć wydaje się prosta. Powinieneś wybrać budkę wykonaną w klasie zapewniającej prywatność rozmów na poziomie odpowiednim do warunków panujących w biurze.
Jakie warunki akustyczne panują w typowym biurze? W znakomitej większości biur, poziom głośności zawiera się przedziale od 40 do 60 dB. Wikipedia podaje przykłady źródła dźwięku i odpowiadające mu wartości natężenia dźwięku. Typowy szum akustyczny w biurach określony jest tam na poziomie 50 dB.
Tak więc dla biurowego hałasu na poziomie 50 dB zastosowanie budki akustycznej w klasie C, redukującej natężenie o 20 – 25 dB daje nam słyszalność na poziomie 30 – 25 dB.
W praktyce, słyszalne będzie tło przypominające stłumiony i trudny do zrozumienia szept.
Dla tego samego poziomu hałasu budka biurowa w klasie B, redukuje poziom mowy o 25- 30 dB. Uzyskamy więc słyszalność na poziomie 25 – 20 dB, który gwarantuje prywatność rozmów.
Jakiej klasy akustycznej budka będzie najlepsza do Twojego biura? Odpowiedź brzmi: to zależy. Zależy od poziomu hałasu w tle.
Jeśli Wasze biuro to na przykład call center i jest w nim gwarno, to na pewno warto rozważyć zakup budki w klasie A lub B, czyli o wyższej klasie dźwiękoszczelności. Takie rozwiązania będą nieco droższe i cięższe. Głównie za sprawą grubszego i efektywniejszego akustycznie szkła. Grubsze, a więc cięższe elementy szklane muszą być osadzone w solidnej ramie. Jeśli ma działać, to wiadomo, że cena budki biurowej nie może być najniższa.
Dla biur o spokojniejszym charakterze, warto wziąć pod uwagę budki akustyczne w klasie C lub D. Będą to często rozwiązania dobrze izolujące akustycznie i wizualnie. Zapewne donośny głos lub krzyk, pokona taką barierę, ale normalny poziom hałasu będzie redukowany w stopniu zauważalnym. Budki w klasie C lub D będą tańszym rozwiązaniem do biura. Głównie z powodu mniej skomplikowanej i lżejszej konstrukcji.
Dlaczego nie zawsze najskuteczniejsza budka akustyczna będzie dobrym rozwiązaniem dla Ciebie i Twojego biura? Na co zwrócić uwagę porównując stopień redukcji hałasu w budkach biurowych?
Kiedy poszukujemy najlepszego rozwiązania, najczęściej wybieramy te najskuteczniejsze. Poszukując kabiny akustycznej do swojego biura musimy pamiętać, że człowiek nie jest przystosowany do przebywania w kompletnej ciszy.
To nieprzystosowanie jest tak wyraźne, że zamknięcie człowieka w komorze akustycznej, gdzie panuje niemal absolutna cisza, jest dla jego organizmu szkodliwe a może być nawet zabójcze. Dlatego dla dobra kosmonautów w stacji kosmicznej, emituje się celowo tło akustyczne do jakiego przyzwyczajony jest człowiek.
Gdyby człowiek spędził w warunkach zbliżonych do fizycznej absolutnej ciszy zaledwie kilka minut, jego słuch zyskałby znacząco na czułości. Słyszałby dźwięki, których głośność była dotąd poza jego zasięgiem. Dzieje się tak dlatego, że w normalnych warunkach, człowiek nigdy nie funkcjonuje w absolutnej ciszy. Przyzwyczaja się do poziomu dźwięku w otoczeniu, a odbiór różnicy w słyszalności jest bardzo subiektywny.
Kiedy wyjeżdżamy z miasta odpocząć na łonie natury, z dala od zgiełku ulic i ludzi, choć doceniamy panującą ciszę, nie przebywamy w ciszy. Przyzwyczajamy się do dźwięków na poziomie 30-35 dB i nie odbieramy szumu drzew na wietrze jako hałasu. Dla większości z nas, będzie to poziom “hałasu”, przy którym najlepiej wypoczywamy.
Czy do biura, w którym średnia głośność jest na poziomie 40 dB warto wybrać budkę biurową w klasie A lub B, redukująca poziom dźwięku na przykład o 30 dB?
Jeśli ustawiona będzie w sąsiedztwie biurek, a treść rozmów prowadzonych w budce jest tajna lub poufna to warto. W “głośnych biurach” również warto. W przeciwnym razie, z pewnością można rozważyć wybór kabin akustycznych w klasie C i D.
Warto też pamiętać, że kabina akustyczna nie może zbyt skutecznie izolować od otoczenia. Przemawiają za tym wymogi bezpieczeństwa. Musimy mieć szansę usłyszeć głośne nawołania w kryzysowej sytuacji lub na przykład dźwięk alarmu wzywającego do opuszczenia budynku.
Budka akustyczna to obecnie bardzo praktyczny, popularny i pożądany mebel. Na rynku biurowym pojawia się coraz więcej tego typu konstrukcji. Nie wszystkie warte są uwagi. Niektóre tylko z wyglądu przypominają kabinę akustyczną do biura.
W sieci bez trudu znajdziemy budki akustyczne, których producenci zapewniają o poziomie wyciszenia sięgającym aż 36 dB. Często już pobieżna ocena widocznego na zdjęciach wykończenia pozwala stwierdzić, że to poziom nieosiągalny dla tych prostych i niedojrzałych konstrukcji. Na dobrą sprawę, to jedynie chwyt handlowy.
Jeśli mamy wątpliwości co do dźwiękoszczelności budki, dobrą praktyką jest poproszenie dostawcy o wynik badania redukcji poziomu mowy wg ISO 23351-1, który od razu wskazuje klasę kabiny. Zyskamy pewność, że kabina akustyczna w ogóle została przebadana. W przeciwnym wypadku, będziemy mieli do czynienia z budkami nieklasyfikowanymi.
Zaznaczę tylko, że niektórzy producenci podają parametry tłumienia dźwięku dla materiałów lub zestawów materiałów akustycznych użytych do produkcji budki. Nie powinniśmy tego mylić ze skutecznością całej kabiny.
Niebadane, czyli nieklasyfikowane budki do biura nie muszą być nieskuteczne. Po prostu znacznie trudniej jest określić ich efektywność biorąc pod uwagę fakt, że odbiór słyszalności człowieka jest subiektywny. Badanie mikrofonem laboratoryjnym dźwiękoszczelności budki biurowej dla pasma od 12 Hz do 8000 Hz z całą pewnością jest obiektywne.
Dlaczego budka akustyczna do biura Narbutas? Duże możliwości konfiguracji- wybierasz to co potrzebne, nie płacisz za to czego nie potrzebujesz.
W odpowiedzi na zapytanie, przygotuję również ofertę z budkami SILENT ROOM w klasie C. Na korzyść budki Narbutas przemawia bogaty zakres konfiguracji.
Po wyborze jednego z czterech rozmiarów kabiny, wybieramy czy ściany zewnętrzne będą płytowe czy tapicerowane. Czy ściana tylna będzie przeszklona czy może szklane mają być tylko drzwi. Wybieramy dekor płyty i kolorystykę paneli akustycznych. Zdecydować możemy o kierunku otwierania drzwi, wykończeniu słupka środkowego, stołu i siedzisk. Jeśli podłoga w biurze wyłożona jest wykładziną dywanową, możemy zamówić kabinę z dodatkową podłogą lub bez podłogi.