POMOŻEMY ZAPROJEKTOWAĆ NOWE BIURO
Ewolucja przestrzeni biurowych.
Sposobów aranżacji przestrzeni do pracy biurowej mamy najmniej kilka.
Od XIX wieku, kiedy możemy już mówić o biurach w ich współczesnym znaczeniu, podlegały one ciągłym zamianom. Na początku biura to były pojedyncze lub połączone korytarzem pokoje dla kilku lub kilkunastu osób. Ten konwencjonalny układ gabinetowy popularny dość długo, wzbogacany był stopniowo o nowe funkcje poszczególnych pokoi. Miał jednak pewne istotne ograniczenia związane z brakiem elastyczności i utrudnioną komunikacją między pracownikami. Mam tu na myśli trudności w stworzeniu nowych stanowisk pracy w działach, które rozwijały się szybciej niż inne. Skutkiem było zwykle podzielenie załogi, co utrudniało komunikację i interakcję.
Przy pewnej skali zatrudnienia, nie dało się funkcjonować w układzie gabinetowym.
Powstały więc biura zlokalizowane w dużych, przestrzennych pomieszczeniach. Początkowo głównie w halach poprodukcyjnych. Z czasem budowanych celowo bez podziału na pokoje. W ten sposób poradzono sobie z ograniczeniami układu gabinetowego, ale interakcja kilkudziesięciu a czasem i ponad stu osób pracujących w jednym pomieszczeniu, wymagała poradzenia sobie z hałasem jaki generowały ówczesne maszyny biurowe i pracujący w biurze ludzie.
Zaistniała konieczność oddzielenia od siebie samych stanowisk pracy oraz wydzielenia specjalnych pomieszczeń.
Pomieszczenia oddzielone akustycznie i wizualnie od reszty przestrzeni, służyły głównie jako pokoje zarządu i miejsca do spotkań. W ten sposób, z połączenia systemu gabinetowego i open space, powstał popularny do dzisiaj system mieszany.
W międzyczasie postępowała również ewolucja stanowisk w przestrzeni otwartej.
Powstawały redukujące hałas boksy z biurkiem i fotelem obrotowym wewnątrz. Boksy przybierały formę ogrodzenia ściankami tapicerowanymi sięgającymi ponad głowę pracownika siedzącego na fotelu. Z czasem górna część tej zabudowy wypełniana była szkłem, co zapewniało lepszy kontakt ze współpracownikami.
Współczesny system open space to również odpowiedź rynku na nagły wzrost liczby pracowników biurowych.
Postępująca modernizacja urządzeń używanych w biurach, zmiany w sposobach zarządzania zespołami dostosowywanie do specyfiki pokolenia oraz możliwość pracy zdalnej to czynniki, które najsilniej oddziaływają na organizację nowoczesnego biura.
Co zrobić, żeby dobrze zaprojektować nowe biuro?
Projektowanie wymaga przewidywania, bo jest procesem, którego efektem jest właśnie odpowiedź na większość dających się przewidzieć aspektów pracy biurowej.
Nawet wtedy, kiedy jako inwestor, wiesz czego chcesz, zawsze będę Cię namawiał do skorzystania z pomocy architekta wnętrz. Najlepiej takiego, który ma doświadczenie w tworzeniu projektów biurowych. Najlepiej takiego, który się w nich specjalizuje. Z całym szacunkiem dla architektów, którzy mogą zaprojektować każdego rodzaju wnętrze. Jeśli zwykle projektują wnętrza mieszkań, to nie zawsze będą w stanie sprostać, kiedy przyjdzie im stworzyć projekt biura.
Oczywiście projektowanie biura nie wymaga super mocy czy tajemnej wiedzy.
Przydaje się za to doświadczenie. Znajomość specyfiki branży, obowiązujących reguł i metod tworzenia optymalnego miejsca do pracy. Architektura wnętrz to dużo więcej niż wyposażenie ruchome. To sztuka kształtowania i wystroju wnętrz.
W Cubi nie robimy projektów wnętrz biurowych. Współpracujemy z architektami. Wspieramy ich w pracy nad projektami wnętrz publicznych i biurowych, ale z nimi nie konkurujemy.
Przekonani o tym, że każdy powinien robić to, na czym się zna, służymy pomocą tylko w pewnym zakresie procesu projektowania biura.
Jakiego rodzaju wsparcie oferuje Cubi?
Jeszcze 20 lat temu, przywiezione z imprez targowych katalogi i próbniki mebli, wsparte wiedzą ze szkoleń produktowych u producentów, były jedynym źródłem wiedzy o trendach wzorniczych czy nowych rozwiązaniach. Doradcy produktowi z firm oferujących meble biurowe byli najlepiej poinformowanymi osobami w branży, więc wielu z nich, stało się ekspertami w swojej dziedzinie.
Obecnie, w dobie wyszukiwarek internetowych, teoretycznie wszystko można wygooglować. Można wyszukać biurko pasujące do projektu i znaleźć nawet informacje o dostępnych kolorach i cenach.
Trudno jednak stworzyć spójny i jakościowy projekt, opierając się wyłącznie na treściach z Internetu.
Z pewnością zdjęcia i teksty pisane przez copywritera, nie odpowiedzą na kluczowe pytania.
Z naszego doświadczenia wynika jednak, że rola doradcy nie zniknęła wraz z powszechną dostępnością sieci. Ewoluowała w kierunku ogarnięcia szerszego spektrum działań i nie skupia się jedynie na produkcie jako elemencie wystroju wnętrza biurowego.
Teraz w oparciu o swoją wiedzę z zakresu organizacji biura, wspieramy projektantów oraz klientów. Konsultujemy kluczowe kwestie dotyczące organizacji biura. Doradzamy i szukamy rozwiązań. W oparciu o nowoczesne narzędzia przygotowujemy space plany i aranżacje.
Interesuje Cię temat aranżacji biur? Polub nasz fanpage https://www.facebook.com/cubimeble -będziesz na bieżąco.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie to skontaktuj się i powiedz, w czym możemy Ci pomóc.