Poznaj trendy w projektowaniu przestrzeni biurowej na rok 2023
Trendy w aranżacjach biurowych nieustannie ewoluują. Warto być z nimi na bieżąco, ponieważ stworzenie nowoczesnego i ergonomicznego biura, to rodzaj inwestycji na długie lata.
Co nas zatem czeka w 2023 roku? W jakie meble biurowe warto zainwestować i jak obrać szerszą perspektywę w procesie urządzania nowoczesnego biura?
Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz w naszym artykule.
1. Nowe technologie w przestrzeni biurowej
Nowe technologie zdominowały XXI wiek i wkraczają coraz śmielej do niemalże każdej sfery naszego życia.
Musimy przyznać, że przyszłość technologii biurowych wygląda naprawdę obiecująco.
Ogromny potencjał tkwi w nowoczesnych salach multimedialnych czy inteligentnych systemach oświetlenia, które są sterowane przez czujniki. Być może już wkrótce za pomocą jednego przycisku połączymy się z zespołem z drugiej części globu.
Jak będą wyglądały meble biurowe za 50 lat?
Tego jeszcze nie wiemy, natomiast jedno jest pewne. Nowe technologie mogą pomóc w poprawie komunikacji pomiędzy pracownikami, klientami i partnerami biznesowymi.
2. Meble biurowe tworzące otwartą przestrzeń do pracy
Nowoczesne biuro to biuro otwarte.
Powoli odchodzimy od klasycznych biurek i coraz częściej przenosimy naszą pracę do innych przestrzeni np. akustycznych kabin, a także tworzymy bardziej otwarte przestrzenie do kreatywnej pracy zespołowej.
Krótko mówiąc: stawiamy na różnorodność i coraz częściej się przemieszczamy. Ważne jest podnoszenie produktywności pracowników, przy jednoczesnym zwiększaniu komfortu pracy.
Dobrym rozwiązaniem są tutaj na przykład nowoczesne biurka z regulowaną wysokością blatu, które zapewniają maksymalny komfort pracy (również na stojąco!).
Co ważne biuro, które wymusza przemieszanie się, sprzyja nie tylko naszej produktywności, ale również zdrowiu.
3. Rośliny w biurze tworzące przyjazne otoczenie
Wszechobecne rośliny to trend, który na stałe zagościł w naszych domach. Dzisiaj rośliny coraz śmielej pojawiają się również w naszych biurach. I dobrze.
Naukowcy udowodnili nawet, że roślinność dobrze wpływa na produktywność pracowników.
Oczywiście posiadanie kwiatów w przestrzeni biurowej ma same zalety. Poprawia samopoczucie, wycisza, zmniejsza stres i poprawia jakość powietrza w biurach.
Dzisiaj nowoczesne biuro nie oznacza surowej przestrzeni.
To przestrzeń, w której powinniśmy się czuć przede wszystkim dobrze i prawie jak w domu. Rośliny w formie kwietnych parawanów i ścianek mogą być z kolei świetnym rozwiązaniem do wydzielania otwartej przestrzeni.
4. Meble biurowe wykonane z naturalnych i ekologicznych materiałów
Ekologia dzisiaj nie jest już wyłącznie trendem. Jest potrzebą.
Na szczęście stajemy się coraz bardziej świadomi naszego wpływu na środowisko, a stosowanie ekologicznych mebli biurowych o zrównoważonym pochodzeniu to kierunek, którym właściciele wielu firm z coraz większą świadomością podążają.
Na topie są meble biurowe wykonane z drewna i metalu.
Pisząc o ekologii, warto również wspomnieć o żarówkach energooszczędnych. Z pewnością takiego rodzaju lampy są nie tylko ekologiczne, ale również… ekonomiczne. To trend, który z pewnością na stałe wpisze się w kolejnych latach.
5. Otwarte przestrzenie biurowe w stylu industrialnym
Choć jeszcze niedawno przestrzenie typu open space były przez wiele osób krytykowane, to z pewnością ich nowe, lepsze wydanie zmieni wiele dotychczasowych opinii na ich temat. Jedno jest pewne.
Przestrzenie otwarte będą zyskiwać na popularności w ciągu kolejnych lat.
Dlaczego? Zapewniają one dobrą komunikację pomiędzy pracownikami, a dodatkowo pozwalają uzyskać największą ilość światła w pomieszczeniu. W dodatku przestrzeń otwartą możemy w ciekawy sposób zagospodarować
Nowoczesne meble biurowe typu: budki do spotkań czy modułowe sofy i modne uszaki tworzące strefę relaksu, doskonale wpasowują się do industrialnej przestrzeni.
6. Space branding, czyli budowanie wizerunku za pomocą mebli biurowych (i nie tylko)
Coraz więcej firm stawia na indywidualny i niepowtarzalny design przestrzeni biurowej. Trend ten ma na celu stworzenie takiej przestrzeni biurowej, która w pełni odzwierciedla działalność i wartości reprezentowane przez konkretną firmę.
Branding biznesowy to znacznie więcej niż tylko logo czy stosowanie kolorów pochodzących z identyfikacji graficznej. To elementy, które trafiają do świadomości pracowników i wyróżniają konkretną firmę na tle konkurencji.
Dlatego też tak ważne jest posiadanie przestrzeni biurowej „otulonej” esencją marki.
Elementy takie jak meble biurowe, konkretne tekstury, materiały czy kolory budują wizerunek marki. Wystarczy spojrzeć na siedziby największych firm takich jak: Google, Unilever czy YouTube.
7. Tworzenie przestrzeni biurowej przyjaznej pracownikom
Urządzanie biura w duchu well-beingu to kierunek, o którym coraz częściej się mówi. Po pandemii coraz więcej pracowników oczekuje od pracodawcy komfortowych warunków do pracy czy relaksu.
Udowodniono nawet, że dobrze urządzone biuro zwiększa kreatywność i produktywność zespołów.
O tym, o jakich biurach marzą pracownicy, pisaliśmy w poprzednim artykule. Być może przed w proces urządzania biura warto włączyć również pracowników reprezentujących konkretne działy. W końcu trendy są niezmienne.