Zrób porządek z kablami

schemat okablowania biurek bench z regulowanym blatem
schemat okablowania biurek bench z regulowanym blatem
Biurka Regulowane Bench Prowadzenie Kabli MOTION Narbutas

zrób porządek z kablami

Widzieliście może kiedyś designerskie biurka, a pod biurkami okropną pajęczynę kabli?

A może plątaninę przewodów zwisających z blatu, podpiętych do zakurzonego komputera stojącego na podłodze. To może komórkę ładowaną na parapecie?

Znacie takie obrazki? To nadal dosyć częsty widok w biurach. Nie musi tak być.

Dostępne są akcesoria, które pomagają ogarnąć temat okablowania w prosty i estetyczny sposób.

Komputer postawiony bezpośrednio na podłodze, to spore ryzyko. Przede wszystkim ryzyko, dla osoby sprzątającej lub dla komputera. Zwykle, w obawie przed przypadkowym rozłączeniem wtyczki, komputer nie jest przesuwany, a przestrzeń wokół niego, nie jest dokładnie czyszczona. To z kolei powoduje większe zakurzenie wnętrza komputera, co wpływa niekorzystnie na jego bezawaryjną pracę.

Wieszak Na Komputer CPU Holder Mdd
Wieszak Na Komputer CPU Holder Mdd

Prosty zabieg, jakim jest podwieszenie komputera pod blatem biurka, ułatwia dokładne sprzątanie podłogi, bez ryzyka przypadkowego wypięcia czegokolwiek. To praktyczny aspekt zastosowania wieszaka na CPU, jest jeszcze niezaprzeczalny walor estetyczny.

Wieszak na komputer będzie szczególnie przydatny, albo wręcz niezbędny, jeśli przy biurkach z unoszonym blatem pracujemy na komputerze stacjonarnym.

Komputer mocowany jest wtedy do wieszaka za pomocą paska, co uniemożliwia jego wysunięcie. Mocowany do blatu, podnosi się i opuszcza wraz z podpiętymi monitorami. Same monitory, nie muszą stać bezpośrednio na blatach.

Jeśli zastosujemy wysięgniki na monitory, zyskamy więcej miejsca na biurku.

Dzięki wysięgnikom na monitory, możemy zastosować biurka o zmniejszonej głębokości blatu, tym zmieścić więcej stanowisk na tej samej powierzchni biura.

okablowanie biurek z regulowaną wysokością
Realizacja Biurka Bench Regulowane Easy Narbutas

Kable znad blatu, kierujemy pod blat na przeróżne sposoby. Najczęściej, przepuszczamy przez okrągły przepust, którym jest otwór w blacie biurka, zamknięty plastikową lub metalową przelotką. To jest najbardziej powszechne i najtańsze rozwiązanie.

Prostym i eleganckim sposobem jest też stosowanie wycięcia typu scallop. Jest to wyfrezowane w jednej z krawędzi blatu wybranie, które umożliwia skierowanie wiązki kabli właśnie w tak wykonaną szczelinę.

W organizacjach, gdzie stosunkowo często dokonuje się operacji zmiany czy serwisowania sprzętu komputerowego i potrzebny jest ułatwiony dostęp do przewodów, sprawdzi się bez wątpienia biurko z opcją przesuwu blatu. Funkcja ta pozwala na przesunięcie blatu w stronę użytkownika i odsłonięcie niewielkiej przestrzeni pod biurkiem, gdzie znajduje się rynna lub kosz okablowania.

Bardzo popularne stają się też wszelkiego rodzaju mediaporty. Wpuszczane w otwory w blatach lub mocowane do krawędzi blatów biurek.

Mediaporty, przydatne będą szczególnie na stanowiskach do pracy na urządzeniach przenośnych albo w salach konferencyjnych. Gniazda napięcia, usb, sieci czy audio-video, mamy dostępne nad blatem, w zasięgu ręki. Stawiamy laptopa na blacie i pracujemy. W razie potrzeby, na blacie pojawić się może ładowarka laptopa, możemy też łatwo podłączyć smartfona do ładowania itp.

przepust na kable z listwą zasilającą w szklanym blacie biurka
Realizacja Biurka Una Table Mediaport Maxbert

Nawet jeśli kable są ze sobą spięte, a komputer jest blisko monitorów i innych urządzeń peryferyjnych, to wystąpi przypuszczalnie potrzeba umieszczenia gdzieś listwy zasilającej lub nadmiaru kabli.

Idealnym miejscem będzie albo rynna okablowania albo specjalny kosz okablowania poziomego.

Trochę większych rozmiarów dla biurek typu bench, aż do bardzo kompaktowych, dla rozwiązań jednostanowiskowych, na których pracuje się na laptopie.

kosz okablowania pod biurkiem
Realizacja Biurka Ogi Y Bench Kosz Okablowania

Jak estetycznie doprowadzić napięcie czy sieć do urządzeń na biurku?

Rzadko udaje się przeprowadzić kable w nodze biurka czy stołu. Najczęściej stosuje się wszelkiego rodzaju maskownice. Od dyskretnych nakładek na nogę biurka po której prowadzony jest kabel, do wszelkiego rodzaju maskownic kabli w formie kręgosłupa zaczepionego pod blatem i opuszczonego do florboxa lub elastycznej siatki maskującej pęk kabli, zapinanej zwykle na rzep.

Szuflada Metalowa Narbutas
Szuflada Metalowa Narbutas

W pracach o dużym stopniu cyfryzacji, nie ma pieczątek, papierów, przyborów, itd. Jest za to potrzeba związana z bezpiecznym przechowywaniem rzeczy osobistych w zasięgu ręki. Jeśli nie ma zamykanego na klucz kontenera a lockery są oddalone biurka, przyda się na pewno bezpieczna szuflada na rzeczy osobiste.

Szuflada jest metalowa, zamykana na klucz, zamocowana bezpośrednio pod blatem biurka. Nie można jej otworzyć czy zdemontować bez klucza. Wewnątrz wyściełana jest tkaniną, dla ochrony przed porysowaniem na przykład smartfona. Bezpieczne schronienie znajdą tam również portfel oraz pęk kluczy.

Wybierając biurka, nie zapominajcie o doposażeniu ich w akcesoria, które podniosą komfort i bezpieczeństwo pracy biurowej.

Jeśli pracujecie obecnie przy biurkach, którym przyda się doposażenie w powyższe akcesoria, dajcie znać, chętnie pomożemy.

Oto przykładowe akcesoria do biurek https://cubi.pl/kategoria-mebli/meble-specjalne/akcesoria/