Konserwacja, pielęgnacja i czyszczenie mebli biurowych – poradnik

Konserwacja Czyszczenie I Pielęgnacja Mebli Biurowych Poradnik Eksperta
Konserwacja Czyszczenie I Pielęgnacja Mebli Biurowych Poradnik Eksperta
Konserwacja Czyszczenie I Pielęgnacja Mebli Biurowych Poradnik Eksperta

Konserwacja, pielęgnacja i czyszczenie mebli biurowych – poradnik eksperta

Konserwacja, pielęgnacja i czyszczenie mebli biurowych to kluczowe działania, które gwarantują ich długotrwałe użytkowanie oraz zachowanie estetycznego wyglądu.

Właściwa opieka nad meblami nie tylko przedłuża ich żywotność, ale też może wpływać na warunki ich gwarancji. W tym artykule, skupimy się na najlepszych metodach czyszczenia i konserwacji różnorodnych typów mebli biurowych – od tych wykonanych z laminatu, poprzez meble fornirowane, aż po eleganckie szkło i delikatne tkaniny.

Czyszczenie mebli biurowych

Znajdziesz tu praktyczne wskazówki, które pomogą Ci utrzymać Twoje meble biurowe w idealnym stanie przez lata.

Meble Z Laminatu Czym Jest Płyta Laminowana I Jak O Nią Dbać czyszczenie mebli biurowych
Meble Z Laminatu Czym Jest Płyta Laminowana I Jak O Nią Dbać

Meble z laminatu- czym jest płyta laminowana i jak o nią dbać

Czym jest płyta laminowana: Płyta laminowana to materiał wykonany z włókien drzewnych, pokryty warstwą dekoracyjną i ochronną. Jest popularna w produkcji mebli biurowych ze względu na swoją trwałość, różnorodność wzorów i łatwość konserwacji. Laminaty są dość wytrzymałymi materiałami i nie wymagają szczególnej uwagi czy ostrożności ze strony użytkownika, dlatego są tak powszechnie stosowane w biurach. Powierzchnie takie jak MCF, CPL, HPL lub podobne doskonale radzą sobie z typową eksploatacją.

Musimy pamiętać, że laminat to jedynie warstwa licowa, a w środku zwykle znajduje się płyta paździerzowa lub MDF – drewniana masa połączona lepiszczem. Ta masa rozdrobnionego, ale suchego drewna, nie toleruje nadmiernej wilgoci. Idealna wilgotność powinna wynosić od 50% do 60%. Kluczowe jest zatem niedopuszczenie do wchłaniania nadmiernej ilości wilgoci przez rozdrobnione drewno, co grozi spęcznieniem płyty, zwłaszcza w miejscach, w których była obrabiana, czyli tam, gdzie znajdują się otwory lub zamocowane jest obrzeże.

Dbanie o meble z płyty laminowanej:

  • Ochrona przed nadmierną wilgocią. Unikaj wystawiania na długotrwałą wilgoć, która może powodować spęcznienie płyty w miejscach niezabezpieczonych laminatem.
  • Unikanie uszkodzeń mechanicznych. Chronić przed naciskiem ostrych przedmiotów. Niektóre dekory mogą być bardziej narażone na lokalne przetarcia, które objawiają się po latach intensywnej, ale normalnej eksploatacji.

Jak czyścić meble z płyty laminowanej:

  • Regularne odkurzanie. Zapobiega gromadzeniu się kurzu i brudu, które mogą powodować konieczność stosowania środków do szorowania.
  • Czyszczenie środkami chemii gospodarczej. Używaj miękkiej szmatki i większości detergentów dostępnych na rynku. Możesz użyć środków na bazie alkoholu.
  • Unikaj środków na bazie amoniaku. Unikaj też innych bardzo agresywnych chemikaliów.
  • Nie stosuj środków nabłyszczających. Tworzą one tłustą warstwę na laminacie, a efekt jest zwykle krótkotrwały.
Meble Wykończone Fornirem Pielęgnacja I Ochrona czyszczenie mebli
Meble Wykończone Fornirem Pielęgnacja I Ochrona

Meble wykończone fornirem- pielęgnacja i ochrona

Czym jest fornir: Fornir to cienka warstwa naturalnego drewna nakładana na powierzchnię płyty i zabezpieczona lakierem. Dodaje on elegancji i naturalnego wyglądu, lecz wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Sama płyta wiórowa reaguje tak samo, jak opisano wyżej. Natomiast meble wykończone fornirem wymagają większej kultury użytkowania. Meble biurowe traktowane ze szczególną troską odwdzięczą się atrakcyjnym wyglądem przez długie lata. Fornir z otwartymi porami wygląda pięknie, naturalnie, ale zawilgocenie takiej powierzchni, nawet zabezpieczonej lakierem, może uszkodzić powierzchnię. Zdarza się czasem, że lakier nie chroni powierzchni drewna, a szczególnie porów, w pełni.

Dbanie o meble fornirowane:

  • Ochrona przed zbyt dużymi zmianami wilgotności. Fornir jest wrażliwy na zmiany wilgotności, które mogą powodować pękanie.
  • Konserwacja. Regularnie przecieraj fornir suchą lub lekko wilgotną szmatką. Raz na jakiś czas zastosuj specjalny środek do pielęgnacji drewna, aby odżywić materiał i zapobiec pęknięciom.
  • Fornir zabezpieczony lakierem. Nie jest specjalnie odporny na zarysowania lub zmatowienie powierzchni, warto zatem stosować podkładki pod przedmioty, które mają chropowatą lub ostrą podstawę.
  • Ochrona przed wilgocią. Unikaj bezpośredniego kontaktu z wodą. W przypadku zalania powierzchni, od razu osusz fornir miękkim papierem lub chłonną, miękką tkaniną.
  • Ochrona przed zarysowaniem. Nie ustawiaj i nie przesuwaj po powierzchni przedmiotów ostrych, chropowatych i gorących. Jeśli używasz takich przedmiotów, stosuj podkładki.
  • Zabezpieczenie powierzchni. Powierzchnia robocza biurka wykończonego fornirem powinna być zabezpieczona podkładem biurowym. Współczesne powierzchnie może uszkodzić nawet pisanie długopisem na kartce leżącej bezpośrednio na biurku.

Jak czyścić meble fornirowane:

  • Czyszczenie miękką, wilgotną szmatką. Delikatnie usuwaj kurz i zabrudzenia.
  • Unikaj silnych środków chemicznych. Mogą uszkodzić lakier i fornir. W razie wątpliwości warto sprawdzić działanie środka w miejscu niewidocznym.
  • Użycie specjalistycznych środków do pielęgnacji forniru. Chronią one powierzchnię i podkreślają jej naturalne piękno.
Meble Szklane Czystość I Elegancja czyszczenie mebli
Meble Szklane Czystość I Elegancja

Meble szklane- czystość i elegancja

Charakterystyka mebli szklanych: Meble szklane dodają wnętrzu nowoczesnego wyglądu i optycznej przestronności. Są eleganckie, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by zachować swój blask. Szkło, będące kruchym i delikatnym materiałem, zwłaszcza w wersji hartowanej z dużymi naprężeniami, wymaga ochrony przede wszystkim przed uderzeniem.

Dbanie o meble szklane:

  • Ochrona przed zarysowaniami. Unikaj stawiania ostrych przedmiotów bezpośrednio na szkle. Stosuj miękkie podkładki pod inne twarde przedmioty umieszczane na szklanej powierzchni.
  • Regularne czyszczenie. Zapobiega osadzaniu się kurzu i smug, które są bardziej widoczne na szklanej powierzchni.

Jak czyścić meble szklane:

  • Mycie wodą. Powierzchnię szklaną wystarczy przetrzeć czystą szmatką, nasączoną wodą. W przypadku większych zabrudzeń, jak tłuszcz czy odciski palców, szkło można przetrzeć wodą z płynem do mycia naczyń.
  • Używanie środków do mycia szyb. Pozwala to na uzyskanie bezsmugowej czystości.
  • Delikatne polerowanie. Miękka, bezpyłowa ściereczka to najlepszy wybór do polerowania szkła.
Meble Tapicerowane Utrzymanie W Doskonałym Stanie czyszczenie mebli biurowych
Meble Tapicerowane Utrzymanie W Doskonałym Stanie

Meble tapicerowane- utrzymanie w doskonałym stanie

Charakterystyka mebli tapicerowanych: Meble tapicerowane, takie jak krzesła i sofy, są kluczowe dla komfortu w biurze. Wprowadzają przytulną atmosferę, poprawiają akustykę i bardzo często jako element dekoracyjny decydują o atrakcyjności wystroju wnętrza. Ich tkaniny mogą jednak łatwo zbierać kurz i brud lub ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Czyszczenie mebli biurowych pokrytych tapicerką może być wykonywane rzadziej niż pozostałych, ale najlepiej powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie.

Dbanie o meble tapicerowane:

  • Regularne odkurzanie. Zapobiega gromadzeniu się kurzu i alergenów w tkaninach.
  • Regularne pranie. Pozwala pozbyć się alergenów, plam na tkaninach oraz różnic w wyglądzie elementów intensywnie użytkowanych i mniej narażonych na zabrudzenie.
  • Ochrona przed bezpośrednim światłem słonecznym. Jeśli tkanina nie posiada wysokiej odporności na słońce, warto zadbać o osłanianie mebla lub zaciemnienie części pomieszczenia, aby nie eksponować mebli tapicerowanych na światło słoneczne.
  • Nawilżenie skóry. Meble tapicerowane skórą wymagają pielęgnacji, aby służyły długo i nie wymagały naprawy. Należy skórzane powierzchnie okresowo nawilżyć kremem do skór, zabieg ten zapewni materiałowi odpowiednią elastyczność i zapobiegnie powstawaniu pęknięć.
  • Naprawa tapicerki skórzanej. Powierzchnie skórzane, które uległy uszkodzeniu, można profesjonalnie naprawiać, z reguły nie sposób naprawić tkaniny.

Jak czyścić meble tapicerowane:

  • Delikatne czyszczenie plam. Do usuwania plam używaj dedykowanych środków czyszczących dla konkretnego typu tapicerki.
  • Profesjonalne czyszczenie. Zalecane co jakiś czas, profesjonalne czyszczenie mebli biurowych tapicerowanych szczególnie w przypadku intensywnego użytkowania. 
  • Jak nie czyścić. Traktowanie plamy na tapicerce dużą ilością detergentu i szorowanie najczęściej jedynie rozjaśni i powiększy plamę, ale jej całkowicie nie usunie. 
  • Działaj powierzchniowo. Większość mebli tapicerowanych pod tkaniną wyściełane jest pianką poliuretanową. Należy działać powierzchniowo i najlepiej zbierać detergent wraz z zabrudzeniem specjalnym urządzeniem.
  • Czyszczenie skóry licowej. Skórzane powierzchnie mebli można czyścić wodą z mydłem lub specjalnymi środkami do mycia skór. Skórę okresowo natłuszczać.
Krzesła I Biurka Regulowane Konserwacja Mechanizmów mebli biurowych
Krzesła I Biurka Regulowane Konserwacja Mechanizmów

Krzesła i biurka regulowane- konserwacja mechanizmów

Charakterystyka krzeseł i biurek regulowanych: Meble te są wyposażone w mechanizmy umożliwiające dostosowanie wysokości i pozycji, co jest kluczowe dla ergonomii w miejscu pracy.

Dbanie o mechanizmy regulacyjne:

  • Regularne sprawdzanie. Upewnij się, że wszystkie mechanizmy działają płynnie i bez zakłóceń.
  • Wyczulenie na nieprawidłowości. Części ruchome są zwykle ukryte, nie wymagają obsługi serwisowej.
  • Dostosowanie obciążenia. Należy pamiętać o nie przekraczaniu maksymalnego obciążenia krzesła lub biurka deklarowanego przez producenta.
  • Bezpieczne podłączenie. W przypadku biurek elektrycznych zwróć uwagę na stan elementów elektrycznych szczególnie wtyczek i przewodów.
  • Solidne połączenia. Sprawdzaj połączenia i dokręć jeśli jakieś ulegnie poluzowaniu.
  • Ochrona przed zanieczyszczeniami. Unikaj dostawania się kurzu i brudu do mechanizmów.

Jak konserwować mechanizmy regulacyjne:

  • Delikatne smarowanie. Używaj specjalistycznych smarów, aby zapewnić płynność działania tylko tam, gdzie jasno wymaga tego producent.
  • Serwis regulacji. Większość regulacji we współczesnych meblach biurowych nie wymaga zabiegów konserwacyjnych.
  • Ostrożna obsługa. Unikaj nadmiernego nacisku i gwałtownych ruchów, które mogą uszkodzić mechanizmy.
  • Nie dokonuj napraw samodzielnie. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, skonsultuj się z dostawcą mebli biurowych.
Kabiny Akustyczne Czystość I Higiena
Kabiny Akustyczne Czystość I Higiena

Kabiny akustyczne- czystość i higiena

Charakterystyka kabin akustycznych: Kabiny akustyczne, często używane w biurach otwartych, zapewniają prywatność i ograniczają hałas. Ich czystość jest istotna zarówno dla higieny, jak i komfortu użytkowania. Podstawowa pielęgnacja budek przypomina czyszczenie mebli biurowych.

Dbanie o kabiny akustyczne:

  • Regularne wietrzenie. Zapewnia świeżość powietrza jedynie w sytuacji, kiedy kabina nie była długo użytkowana. Kabiny posiadają funkcję przewietrzania wnętrza po jego opuszczeniu przez użytkownika.
  • Ochrona przed zabrudzeniami. Regularne czyszczenie i odkurzanie pomaga utrzymać kabiny w dobrym stanie. Dotyczy to tak samo powierzchni wykonanych z laminatu, jak szkła czy tapicerki.
  • Sprawdzenie funkcji. Okresowo należy sprawdzać działanie oświetlenia i wentylacji oraz działanie drzwi i zamka w drzwiach szklanych.
  • Czyste powietrze. Wentylacja kabiny to nie klimatyzacja, więc nie wymaga okresowego czyszczenia i przeglądu. Warto przetrzeć łopatki wentylatorów z kurzu. Można również przeprowadzić okresowe odkażanie wnętrza.

Jak czyścić kabiny akustyczne:

  • Czyszczenie powierzchni. Używaj delikatnych środków dezynfekujących do czyszczenia ścian i podłóg.
  • Utrzymanie czystości tapicerki. W przypadku tapicerowanych elementów stosuj specjalne środki czyszczące do tkanin.
Ogólne Wskazówki Konserwacyjne
Ogólne Wskazówki Konserwacyjne

Ogólne wskazówki konserwacyjne- czyszczenie mebli biurowych

Podsumowując, oto ogólne zasady, które pomogą w utrzymaniu różnych typów mebli biurowych w najlepszym stanie:

  • Regularne czyszczenie. Niezależnie od materiału, regularne usuwanie kurzu i brudu jest kluczowe.
  • Delikatne środki czyszczące. Zawsze wybieraj łagodne detergenty, aby uniknąć uszkodzenia materiałów.
  • Ochrona przed uszkodzeniami. Stosuj podkładki pod gorące przedmioty, unikaj ostrych narzędzi na powierzchniach.
  • Ochrona przed słońcem. Chroń meble przed bezpośrednim nasłonecznieniem, aby zapobiec blaknięciu.
  • Regularne kontrole i naprawy. Sprawdzaj i dokręcaj luźne elementy, a uszkodzone naprawiaj szybko.
Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie mebli biurowych nie tylko podnosi komfort pracy, ale również przyczynia się do tworzenia estetycznego i profesjonalnego wizerunku Twojego biura.

Mam nadzieję, że te porady będą dla Ciebie przydatne. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące konserwacji mebli biurowych, proszę śmiało je zadawać.