Blaski i cienie pracy zdalnej

Biurko Nest firmy Mikomax Smart Office. Fot. Mikomax Smart Office

Blaski i cienie pracy zdalnej

Widmo pojawienia się koronawirusa w Polsce spowodowało, że większość polskich przedsiębiorców przeniosła pracowników biurowych do pracy w domu.

Do niedawna, praca zdalna dotyczyła specjalistów z zakresu informatyki, freelancerów czy pracowników rozliczanych głownie z efektów swojej pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy pod kątem uregulowania pracy zdalnej, jest modyfikacją zapisów regulujących telepracę.

Ciekawie wygląda w projekcie przepis, dający pracodawcy możliwość w praktyce nieograniczonego kierowania pracowników do wykonywania pracy zdalnej i to nie tylko w przypadku stanu nadzwyczajnego, ale też wtedy, gdy jest to niezbędne ze względu na obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Pracodawca zobowiązany będzie do przekazania pracownikowi karty ryzyka zawodowego z informacją zwierającą zasady BHP podczas wykonywania pracy zdalnej. Od pracownika, wymagać się będzie złożenia oświadczenia, że jego stanowisko pracy, zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Jak zatem wyglądać będzie stanowisko home office, jeśli przepisy o takim brzmieniu wejdą w życie? Czy tak jak zdjęciu poniżej?

Biurko Nest firmy Mikomax Smart Office. Fot. Mikomax Smart Office
Biurko Nest firmy Mikomax Smart Office. Fot. Mikomax Smart Office

Czy nie będzie tak, że pracodawca, dla oszczędności, kierować będzie pracownika do pracy zdalnej. Pracownik zaś, dla oszczędności, nie zadba o zdrowe miejsce do pracy w domu, a jedynie oświadczy, że takowym dysponuje.

Choć pierwsze badania dotyczące home office nastrajają optymistycznie, to czy jest to system pracy dla każdego?

A może tylko dla firm o wysokiej kulturze organizacyjnej, które potrafią zadbać o utrzymanie efektywności takiego pracownika. No ale tylko zdrowy pracownik będzie efektywny. Na pewno nie ten, który siedzi zgarbiony na kanapie z laptopem na kolanach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *