Prześwietlenie wyposażenia niemedycznego c.d.
Sale audytoryjne.
Na parterze podłoga ze stopniami, na piętrze płaska. Jeszcze kilka słów o radomskiej realizacji, celem uzupełnienia poprzedniego wpisu.
W cały budynku meble firmy MDD.
Wszystkie na stelażu jasnoszarym, z płyty melaminowej imitującej drewno brzozy.
Zadanie, jakie przed nami postawiono, to dobrać meble audytoryjne, aby były zgodne wzorniczo i kolorystycznie z pozostałymi meblami.
Głównie zgodne z biurkami Ogy_U, które przewidziane były do ustawienia na katedrze.
Nasz wybór padł na krzesło audytoryjne Audyt.
Znaliśmy ten model z realizacji na uczelni w Łomży. Doskonale wpisywał się nasz nowy projekt.
Krzesło Audyt zbudować można na profilu prostokątnym i pomalować na RAL 9006. Dzięki temu, mamy stelaż krzesła kompatybilny ze stelażem biurka. Zaślepki wybieramy szare, żeby nie rzucały się w oczy. Panele frontowe oraz pulpity, zrobimy z tej samej płyty melaminowej, z której zrobione były pozostałe meble.
Sklejkę siedziska i oparcia krzeseł audytoryjnych barwimy na kolor zbliżony do koloru drewna brzozy.
Tkanina welurowa w kolorze antracytowym i pomarańczowym nie tylko ma niezaprzeczalny walor dekoracyjny. Cały zastaw tapicerski złożony jest z materiałów z atestem trudnozapalności.
Jak wspomniałem, dostarczyliśmy zestawy audytoryjne do dwóch sal.
W sali gdzie podłoga miała stopnie, wszystko było jasne. Zestaw sześciu foteli w rzędzie umieszczamy na środku i mamy wygodne, szerokie przejścia przy ścianach. Inwestor tylko wprowadził drugi kolor tkaniny, żeby ożywić nieco audytorium.
W audytorium gdzie podłoga była płaska. Pierwotnie przewidziano inny układ foteli. Układ z przejściem po środku. Jednak w tym przypadku, jedyne wejście do przestrzeni audytorium, wiedzie obok katedry. Za radą naszego dostawcy, zaproponowaliśmy klientowi zestawienie dwóch rzędów po trzy krzesła, w ciągi po sześć krzeseł. Odsuwając je nieco od ściany, żeby nie tyle umożliwić łatwe przechodzenie, co umożliwić odblokowanie gniazd elektrycznych na ścianie.
Dzięki temu zabiegowi, uzyskaliśmy dużo lepszą komunikację, tak ważną z punku widzenia wymagań przeciwpożarowych.
Sale zdolne były pomieścić większą ilość krzeseł, jednak przepisy przeciwpożarowe, ściśle regulują takie kwestie, jak ilość miejsc w sali audytoryjnej o danej powierzchni i ilości drzwi ewakuacyjnych czy szerokości między rzędami przy danej ilości miejsc w rzędzie.
Zestaw audytoryjny musi spełniać wiele norm jakościowych, o których zaświadczają stosowne atesty i wyniki badań, ale jest coś, co wydaje się bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze na sali audytoryjnej.
Pamiętacie hałas foteli z siedziskiem składanym za pomocą sprężyny? A no właśnie. Mechanizm grawitacyjny z dobrze dobraną przeciwwagą jest nie tylko niezawodny, bo sprężyna, której nie ma, na pewno się nie zepsuje.
W krześle Audyt, siedzisko nie uderza z impetem w oparcie. Cicho się na nim opiera, nie przerywając hukiem wykładu.