Krzesło biurowe dla wszystkich

podparcie lędźwiowe fotela obrotowego
podparcie lędźwiowe fotela obrotowego
Krzesla Obrotowe Konferencyjne Wind Narbutas #1

krzesło biurowe dla wszystkich

Idealne, a jednocześnie uniwersalne krzesło obrotowe nie istnieje.

Jakie fotele czy krzesła biurowe warto kupić?

Odpowiedź brzmi: dopasowane do tego kto, gdzie i jak będzie użytkował krzesła i fotele obrotowe.

Pierwsze, na co zwykle zwracamy uwagę wybierając fotel obrotowy do biurka, to wygląd i cena. Większość z nas, od tego właśnie zaczyna poszukiwania i nie ma w tym nic złego. O ile w sklepie stacjonarnym, łatwo o szybkie zweryfikowanie pozostałych parametrów, to już kupując w sklepie internetowym, praktycznie nie mamy żadnych szans na upewnienie się co do trafności wyboru.

W przypadku, kiedy poszukujemy jednego krzesła czy fotela biurowego, czasem można pozwolić sobie na nietrafiony zakup. Jednak w przypadku większej ilości, konsekwencje złego wyboru mogą być dotkliwe.

Jak tego uniknąć?

Najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, wybrać kilka modeli i przetestować je z pracownikami w swoim biurze.

Następnie zebrać opinie użytkowników i podjąć przemyślaną decyzję.
Zanim wybierzemy modele krzeseł do testowania, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą doradcy, przedstawić najlepiej dopasowane propozycje.
Pomijamy tu bardzo ważne, ale też bardzo subiektywne kryteria jak cena krzesła czy wzornictwo. W rozmowie z doradcą, warto choć w przybliżeniu określić budżet oraz wskazać jaki design jest pożądany.

kolekcje różnych krzeseł biurowych
Krzesla Obrotowe Konferencyjne Wind Narbutas #2

Oto pytania, jakie powinniśmy sobie postawić, żeby wybrać najlepszy dla naszej organizacji fotel obrotowy do biurka.

Jak tryb pracy?

  • długotrwałe siedzenie przy biurku – przykładem może być praca w księgowości, czy IT
  • praca na siedząco na przemian z chodzeniem i staniem- na przykład praca w dziale obsługi klienta
  • praca wymagająca sporadycznej i krótkiej pracy w pozycji siedzącej- handlowcy pracujący głównie w terenie, sporadyczna praca w domu

Osobom, które spędzają po kilka godzin dziennie w pozycji siedzącej, często prawie nieruchomo, należy zapewnić możliwie najbardziej ergonomiczny fotel do komputera.

Ergonomiczny, to nie tylko dobrze wyprofilowany z bogatą regulacją. To też taki, który nie pozwoli na długotrwałe pozostawanie w pozycji powodującej uszkodzenie kręgosłupa czy uszkodzenie mięśniowo- powięziowe.

Na rynku jest sporo ergonomicznych krzeseł, które wymuszają na użytkowniku aktywne wzmacnianie garnituru mięśniowego, poprzez siedzenie na nieco bardziej labilnym niż normalnie siedzisku. W praktyce działa to tak, że nasz organizm, bez angażowania naszej uwagi, stara się zachowywać równowagę, co wymusza pracę naszych mięśni. Pracę ledwie zauważalną. Pracę, która nie męczy, a pomaga zachować nasze ciało w dobrej kondycji.

Osoby, które mają okazję często wstawać od biurka, są w dużo lepszej sytuacji. Tutaj, ergonomiczne krzesło obrotowe z odpowiednią regulacją, w sposób wystarczający zadba o nasze i mięśnie i kręgosłup.

Jeszcze mniejsze wymagania możemy postawić produktom, których używamy sporadycznie i krótko. Wtedy zwykle wybieramy najładniejsze a przy tym tanie krzesło obrotowe na kółkach, nie wymagając od niego zbyt wiele jeśli chodzi o ergonomię czy trwałość.

kolorowe ergonomiczne krzesła obrotowe na białym stelażu
Krzesla Obrotowe Konferencyjne Surf Narbutas #0

Jaki zorganizowane jest miejsce pracy?

  • pracownik ma swoje stanowisko i dobrany indywidualnie fotel czy krzesło biurowe
  • biuro wyposażone w jednakowe krzesła i fotele biurowe, ale każdy pracownik używa zawsze tego samego krzesła biurowego
  • biuro wyposażone w jednakowe krzesła i fotele biurowe, z jednego stanowiska korzysta na zmianę kilka osób. np hot desking, stanowiska obsługi

Jeśli mamy wybór spośród kilku modeli ergonomicznych foteli czy krzeseł obrotowych i możemy zdecydować się na zakup różnych modeli dla różnych użytkowników, to dużo łatwiej dopasujemy się do indywidualnych potrzeb.

Możemy zdecydować o wyborze pewnego standardu, który będzie odpowiedni dla większości załogi, a osobom nieco hojniej obdarzonych przez naturę wzrostem lub wagą, dobrać coś specjalnego. Coś bardziej trwałego i większego.

Co w przypadku, jeśli mamy piękne biuro, gdzie chcemy zastosować jednakowe krzesła a jednocześnie chcemy, żeby każdy pracownik, bez względu na to czy jest mały, średni czy duży, miał zapewniony komfort i zdrową postawę.

Właściwym wyborem będzie krzesło, które oferuje regulację wszystkich kluczowych parametrów, co pozwala dostosować to samo krzesło biurowe do różnej sylwetki oraz wagi użytkownika.

W powyższym przypadku, napięcie sprężyny oparcia w mechanizmie synchronicznym, możemy regulować ręcznie. Za pomocą pokrętła, możemy zwiększyć opór oparcia jeśli ważymy więcej lub zmniejszyć, jeśli ważymy mniej.

W sytuacji, kiedy z tego samego krzesła, na przemian, korzysta ktoś lekki i ciężki, rozwiązaniem będzie zastosowanie mechanizm samoważącego. Mechanizm jest tak zestrojony, żeby siła nacisku oparcia na plecy użytkownika była proporcjonalna do jego wagi. Rozwiązanie to zwalnia użytkownika z konieczności regulacji tego parametru i pozwala na szybsze dopasowanie krzesła biurowego do indywidualnych wymagań.

fotele obrotowe w różnych kolorach
Krzesla Obrotowe Konferencyjne Surf Narbutas #

Gdzie krzesło będzie użytkowane?

  • miejsca reprezentacyjne- recepcja, gabinety, pokoje konferencyjne, obsługa klienta
  • front office- dostęp i widoczność praktycznie bez ograniczeń
  • back office- miejsca bez dostępu klientów czy petentów
  • home office-stanowisko pracy biurowej zorganizowane w domu

Wybieramy model fotela czy krzesła biurowego przez pryzmat miejsca, gdzie będą użytkowane.

Jasnym wydaje się fakt, że w miejscach reprezentacyjnych, częściej kładziemy akcent na wygląd, wzornictwo. Mniejszy na ergonomię czy trwałość. Choć i w tym przypadku, można znaleźć rozwiązania, dzięki którym nie musimy rezygnować z jednego lub drugiego.

W biurze otwartym, które stanowią wizytówkę firmy, również krzesła pracownicze są częścią przemyślanego i dopasowanego do wnętrza wystroju.

Można bez ryzyka stwierdzić, że ciekawa forma krzesła i odpowiednio dobrany kolor tapicerki, w większym stopniu dekorują wnętrze niż meble z płyty. Mamy tu po prostu duże możliwości zastosowania kontrastowych kolorów, a więc takie krzesło, będzie lepiej wyeksponowane niż blat czy stelaż biurka przy którym stoi. W takim biurze, forma i funkcja są jednakowo ważne.

Inaczej jest w pomieszczeniach pomocniczych. Tam krzesła obrotowe muszą być przede wszystkim funkcjonalne i niezawodne. Forma nie jest już tak istotna.

W czasach pandemii, duże organizacje, skierowały swoich pracowników biurowych do pracy w domu. Jak się można było spodziewać, nie każdy z pracujących w domu ma odpowiednie warunki do takiej pracy. O blat do postawienia laptopa zwykle nie trudno, ale o krzesło obrotowe do tego komputera trudniej. W tej sytuacji, niektórzy pracodawcy zadbali o swoich pracowników, zakupili i dostarczyli do ich domów krzesła biurowe na kółkach.

Krzesła do home office oferują zwykle podstawowy zakres regulacji, kompaktowe rozmiary oraz wpisujące się w domowy wystrój wzornictwo i kolorystykę.

fotel obrotowy na białym stelażu z oparciem z siatki i podparciem lędźwiowym
Krzesla Obrotowe Konferencyjne Wind Narbutas #3

Żyjemy w czasach nadpodaży informacji. Mamy dostęp do ogromnych zasobów, ale dostęp do tych jakościowych, wcale nie jest łatwy. Żeby uzyskać właściwe odpowiedzi, trzeba zadać właściwe pytania. Google może nam pomóc w dostarczeniu niektórych odpowiedzi, ale nie zada niezbędnych pytań.

Zachęcam inwestorów i projektantów wnętrz do szerszego spojrzenia na zagadnienie.

Kiedy wybieracie krzesło obrotowe, na którym pracownicy spędzają sporą część swojego zawodowego życia, nie kierujcie się wyłącznie ceną i wyglądem krzesła.

Jeżeli zainteresował Cię temat i potrzebujesz pomocy w doborze krzeseł dla swojego zespołu to umów się na spotkanie albo wyślij zapytanie na adres biuro@cubi.pl

Przykłady krzeseł obrotowych znajdziesz tutaj https://cubi.pl/kategoria-mebli/meble-pracownicze/krzesla-obrotowe/