MEBLE

Krzesła obrotowe

Krzesła obrotowe to meble biurowe opracowane z myślą o mobilności oraz praktyczności.

To o nich, w pierwszej kolejności, pomyślisz wyposażając stanowisko pracy, gdy zależy Ci na ergonomii i komforcie pracy. Prawidłowa postawa podczas spędzania długich godzin przy biurku jest tym, co odpowiada za to, aby po intensywnej pracy nie doskwierały Ci dolegliwości bólowe. Dzięki krzesłom obrotowym na kółkach z chęcią kolejny raz usiądziesz przy swoim biurku skupiając się na zadaniach do wykonania. Dostosuj właściwą pozycję pracy dzięki szerokiej możliwości regulacji w różnych płaszczyznach. Poznaj propozycje krzeseł biurowych od Cubi.

Fotel obrotowy czy krzesło obrotowe? Czym się różnią i jakie mają funkcje.

Choć fotel kojarzy się z większym komfortem niż krzesło, w praktyce zdarza się często, że dosyć zwyczajne krzesło obrotowe nazywane jest przez użytkowników fotelem obrotowym. Formalnie, granica między tymi terminami jest dosyć płynna. Bo kiedy krzesło obrotowe przestaje być fotelem obrotowym? Kiedy fotel przestaje być krzesłem?

Granica jest płynna, więc na tej stronie będziemy używać tych terminów zamiennie. Na pewno fotelem biurowym będzie gabinetowy fotel obrotowy. Jednak tego rodzaju asortyment ma u nas osobną kategorię. 

Przyjęło się, że fotele są bardziej wygodny niż krzesła obrotowe. Jeszcze kilka lat temu, powszechne były proste krzesła obrotowe z prostymi mechanizmami regulacji. Taka ekonomiczna wersja krzesła obrotowego miała zawsze regulację wysokości za pomocą podnośnika gazowego. Kolejne funkcje krzesła, jak regulowane na wysokość lub głębokość oparcie oraz kąt pochylenia oparcia, luzowało się i zatwierdzało się przy pomocy śruby dociskowej. Takie rozwiązanie było tanie, ale bardzo kłopotliwe w obsłudze. Miało również taki mankament, że słabo dociśnięte albo po prostu nie poprawiane co jakiś czas ustawienia ulegały rozregulowaniu. Efektem było korzystanie przez użytkownika z krzesła, w którym niektóre elementy miały już taki luz, że nie pomagało ponowne dociśnięcie śrubą.

Trudno było też mówić o prawdziwej ergonomii siedzenia na takim krześle biurowym. Pozycja przy biurku była niezmienna, a często zmieniający się na stanowisku pracownicy, nie regulowali krzesła, żeby dostosować jego parametry do swojej sylwetki.

O takiej konstrukcji trudno powiedzieć, że to fotel obrotowy. 

Meble biurowe zmieniają się nieustannie. Powstają również coraz to nowocześniejsze krzesła biurowe. Przestarzałe mechanizmy odchodzą do lamusa. Zostały wyparte przez ergonomiczne krzesła biurowe do pracy przy komputerze.

Coraz więcej siedzimy w pracy, więc niezwykle ważna stała się ochrona naszego zdrowia. Użytkownicy zaczęli wybierać coraz dojrzalsze i w pełni ergonomiczne krzesła obrotowe do długiej pracy przy komputerze. Niezwykle ważne stało się, aby było to krzesło z podparciem lędźwiowym, ponieważ część użytkowników już doświadczyła problemów z kręgosłupem. Podparcie lędźwiowe, szczególnie to regulowane na wysokość i głębokość jest ważne. Ważniejsze od samego podparcie będzie jednak ergonomiczne ukształtowanie całego oparcia oraz mechanizm sterujący podążaniem oparcia za ruchem pleców użytkownika. To właśnie możliwość ustawienia oparcia krzesła obrotowego w pozycji odchylonej do wypoczynku pozwala użytkownikowi poczuć się jak w wygodnym fotelu.

Jaki ergonomiczny fotel biurowy jest naprawdę ergonomiczny. 

Można pokusić się o stworzenie zestawienia najbardziej ergonomicznych foteli i wskazać kilkanaście dojrzałych i cenionych konstrukcji. Jednak ranking ergonomicznych foteli ma sens, jeśli porównujemy produkty zbliżone do siebie na przykład ceną. 

Z oczywistych powodów, dojrzałe i solidne fotele od renomowanych producentów mebli biurowych będą w takim rankingu silnie reprezentowane. Okaże się, że najlepsze fotele biurowe, to na pewno nie te w średniej cenie. A takie krzesła obrotowe są najpopularniejsze.

Gdybyśmy założyli ramy cenowe i stworzyli ranking krzeseł obrotowych w pewnych zakresach cenowych, obraz byłby już dużo bardziej miarodajny. Można śmiało przyjąć, że obecnie większość dostępnych na rynku rozwiązań, poza tymi naprawdę ekonomicznymi, prezentuje przyzwoity poziom.

Ergonomiczne krzesło obrotowe mylone jest bardzo często z wygodnym krzesłem obrotowym albo komfortowym fotelem biurowym.

Wielu klientów, przy wyborze ergonomicznego krzesła do biura kieruje się pierwszym wrażeniem. Ładnie wygląda, siadam, wydaje się wygodne, więc udało się znaleźć zdrowe krzesło obrotowe. To nie zawsze musi być prawda. Poszukując krzesła do biurka, zwykle mamy już doświadczenie z poprzednim krzesłem. Mamy swoje przyzwyczajenia, utrwaloną pozycję, ustawienia. Nawet, jeśli uznamy, że krzesło nam pasuje, dopiero ustawienie jego parametrów do zdrowej i ergonomicznej pracy oraz minimum kilkugodzinne użytkowanie pozwoli rzetelnie ocenić jakość siedzenia.

Jakie krzesło obrotowe do biura dla pracowników? Czy istnieje uniwersalne krzesło dla każdego? Receptą na uniwersalne krzesło do biura jest możliwość pełnej regulacji.

Wyobraź sobie, że musisz wybrać model krzesła obrotowego dla całej załogi. Ze względów estetycznych chcesz, żeby krzesła były identyczne. Jakie ergonomiczne krzesło obrotowe wybrać, skoro współpracownicy nie są identyczni. Inne wymagania dotyczące krzesła obrotowego będzie miał ktoś bardzo wysoki, a inne osoba niższa. Tak samo, jeśli chodzi o wagę użytkownika krzesła biurowego. 

Pamiętać trzeba, że siedząc na obrotowym fotelu biurowym, siedzimy zwykle przy biurku. Warto więc zwrócić baczną uwagę na cały zestaw- krzesło obrotowe i biurko. 

Jeśli w pełni regulowany fotel dostanie osoba wysoka, pracująca przy biurku o stałej, typowej dla większości producentów wysokości blatu, to prawdopodobnie obniży wysokość siedziska krzesła obrotowego. Pozycja takiego użytkownika będzie nieergonomiczna, bo plecy będą przygarbione, a kolana znajdą się powyżej linii uda.

Niska osoba na tym samym krześle, przy tym samym biurku będzie mogła łatwiej dostosować swoją pozycję do istniejących warunków. Osoby i niższym wzroście, mogą bowiem skorzystać z regulowanego podnóżka.

Dlatego właśnie wybierając jeden model krzesła obrotowego dla całej załogi warto, jeśli to możliwe, rozważyć również zakup biurek regulowanych z blatem.

Uzyskamy wtedy pewność, że możliwie będzie uzyskanie poprawnej postawy przy pracy z komputerem przy biurku, ale zyskamy możliwość zmiany pozycji na stojącą, co znakomicie poprawia kondycję pracownika biurowego.

Co powinno się regulować w nowoczesnym i ergonomicznym fotelu biurowym?

Przede wszystkim konieczna jest regulacja wysokości siedziska krzesła obrotowego realizowana za pomocą podnośnika gazowego. Naciskając dźwignię i obciążając ciałem siedzisko sprężamy powietrze, a jeśli naciśniemy dźwignię krzesła bez obciążenia, sprężone powietrze podniesie siedzisko. W ten sposób ustawiamy optymalną wysokość siedziska do wartości, przy której uda znajdują się w pozycji poziomej. 

Kolejnym elementem do wyregulowania jest oparcie krzesła obrotowego. Najlepiej, żeby oparcie krzesła było ukształtowane ergonomicznie, posiadało regulowany zagłówek, a dzięki regulacji wysokości oparcia krzesła, dało się dopasować do użytkownika.

Na rynku jest obecnie niewiele modeli krzeseł biurowych, które oferują jednocześnie regulację wysokości oparcia i regulowane podparcie lędźwiowe. Jeśli oparcie nie jest regulowane na wysokość, to warto zadbać o to, żeby oparcie krzesła posiadało skuteczne i w pełni regulowane podparcie lędźwiowe. 

Niezwykle ważnym z punktu widzenia użytkownika krzesła biurowego jest solidny i niezawodny mechanizm sterujący kątami pochylenia siedziska i oparcia. Najbardziej rozpowszechniony w ergonomicznych fotelach biurowych jest mechanizm synchro. Pozwala on na odchylenie oparcia fotela obrotowego do tyłu z jednoczesnym uniesieniem przedniej części siedziska do góry. Dzięki takiemu połączeniu, użytkownik przyjmujący pozycję do relaksu, nie zsuwa się z krzesła do przodu. Może siedzieć dynamicznie, poruszając się na krześle, będzie miał stały kontakt pleców z oparciem. Może też zablokować pozycję oparcia w wybranym położeniu.

W biurach, gdzie na tych samych krzesłach pracują różne osoby, czy w formacie hot desk czy po prostu, zmieniają się na stanowiskach, najlepszym rozwiązaniem będzie mechanizm synchro z samoważeniem.

W klasycznym mechanizmie synchro, siłę oporu jaki stawia plecom oparcie fotela reguluje się za pomocą pokrętła. Zwiększając lub zmniejszając napięcie sprężyny dociskowej. W fotelach biurowych z mechanizmem samoważącym, siła docisku oparcia jest proporcjonalna do wagi użytkownika. Taki mechanizm zwalnia użytkownika z konieczności zmiany siły oporu oparcia krzesła.

Ostatnim z istotnych elementów do regulacji w fotelach biurowych są podłokietniki. Poza najważniejszym parametrem, czyli wysokością podłokietników, możemy dostosować ich rozstaw oraz regulować odległości samej miękkiej nakładki podłokietnika.

Krzesła obrotowe na chory kręgosłup. Krzesła rehabilitacyjne czy krzesła biurowe?

Jak już wspomnieliśmy, zdrowe krzesło obrotowe to krzesło wspierające przybranie ergonomicznej postawy i dające możliwość zmiany postawy w zależności od tego czy pracujemy w skupieniu czy odrywamy się od pracy, żeby odpocząć.

W ofertach dostawców mebli biurowych znaleźć można czasem obrotowe krzesła ortopedyczne i fotele rehabilitacyjne do biura.

W naszej ocenie, osobom z typowymi dolegliwościami spowodowanymi długotrwałą pracą przy biurku przy komputerze możemy zaproponować krzesło wspierające prawidłową postawę, ale nie dopasowane do ewentualnego schorzenia.

Nie mamy kompetencji, żeby dobierać rozwiązania rehabilitacyjne czy ortopedyczne, więc takich produktów nie oferujemy. W pewnych przypadkach można bardziej zaszkodzić niż pomóc, więc jeśli masz poważny problem z kręgosłupem czy mięśniami, skonsultuj się z lekarzem przed zakupem krzesła obrotowego.