Panele akustyczne do biura – jak je stosować?

Panele Akustyczne Sonic Mdd panele akustyczne
Panele Akustyczne Sonic Mdd panele akustyczne
Panele Akustyczne Sonic Mdd
Panele akustyczne do biura – jak je stosować?

Panele akustyczne do biura – jak je stosować, aby efektywnie wykorzystać ich właściwości?

Nie wystarczy kupić panele akustyczne do biura, trzeba wiedzieć, jak je zastosować, aby uzyskać odpowiedni efekt. Ten artykuł zawiera informacje dotyczące typowych problemów z akustyką w biurze.

Wpływ mebli biurowych na akustykę biura

W pomieszczeniach biurowych spotykamy się z trzema typowymi problemami z akustyką:

  • Ograniczenie hałasu w pomieszczeniu biurowym – polega na wyciszeniu stanowisk i stref w biurze.
  • Ograniczenie pogłosu – ma na celu poprawę zrozumiałości mowy.
  • Izolacja akustyczna – dotyczy wytłumienia pomieszczeń, zapewnienia prywatności rozmów i ograniczenia hałasu z zewnątrz.

Jak zachowują się dźwięki w pomieszczeniu biurowym wyposażonym w typowe meble biurowe? Dźwięki napotykają na przeszkody w postaci przegród budowlanych oraz wyposażenia i mogą zostać odbite, rozproszone lub pochłonięte. To, jak się zachowa dźwięk, zależy od materiału, z którego wykonana jest przegroda, oraz od mebli, jakie napotka na swojej drodze.

Panele Akustyczne Sonic Mdd 1 panele akustyczne
Panele Akustyczne Sonic Mdd 1

Ogromne znaczenie dla komfortu akustycznego pomieszczenia ma akustyka budowlana.

Starsze budynki biurowe były projektowane głównie z myślą o zapewnieniu dobrych warunków akustycznych w zamkniętych pomieszczeniach. Skupiano się na ograniczeniu przepływu energii akustycznej między pomieszczeniami oraz z zewnątrz budynku. Głównym problemem była odpowiednia izolacja akustyczna przegród, aby odizolować dźwięki przenoszone przez powietrze i twarde materiały budowlane. Obecnie wznoszone budynki projektuje się zgodnie z obowiązującą od 2018 roku normą akustyczną, która określa parametry, takie jak dopuszczalny poziom niepożądanych dźwięków w biurze, czas pogłosu, chłonność akustyczna czy wskaźnik transmisji mowy.

Akustyczny Box Do Spotkań Kaiva Mdd
Akustyczny Box Do Spotkań Kaiva Mdd

A jak zachowuje się dźwięk, gdy zderza się z meblami biurowymi?

Dźwięk ulega odbiciu, jeśli trafia w gładką i twardą powierzchnię. Dotyczy to mebli o twardych powierzchniach płytowych, takich jak szklane lub stalowe, które mają bardzo mały współczynnik pochłaniania, ale doskonale odbijają falę akustyczną.

Dźwięk jest pochłaniany, jeśli trafi na miękką i porowatą powierzchnię o dużym współczynniku pochłaniania. Na przykład mocowane do biurek i szaf panele akustyczne, panele wolnostojące, panele ścienne i sufitowe. Tego typu elementy wyposażenia dobrze absorbują wysokie i średnie tony. Słabiej radzą sobie z pochłanianiem niskich tonów.

Rozpraszanie dźwięku występuje, kiedy dźwięk trafia w wyposażenie wykonane z twardego materiału o niskim współczynniku pochłaniania, ale jego struktura jest wielokształtna i urozmaicona.

W praktyce, wszystkie trzy opisane zjawiska występują w biurach jednocześnie w różnym natężeniu i są ze sobą ściśle powiązane.

Najczęściej to już sama charakterystyka akustyczna materiałów wykończeniowych wnętrza biurowego powinna uwzględniać komfort akustyczny przestrzeni. Jeśli tego nie gwarantuje albo sposób zagospodarowania przestrzeni generuje problemy z hałasem lub prywatnością, można sięgnąć po dedykowane rozwiązania.

Panele Akustyczne Sonic Mdd 3 panele akustyczne
Panele Akustyczne Sonic Mdd 3

Na czym polega poprawa akustyki w biurze?

Warunki akustyczne w przestrzeni biurowej stanowią istotny element komfortu pracy oraz efektywności zadań wykonywanych przez pracowników. Dźwięk, zarówno jego ilość, jakość, jak i rozprzestrzenianie się, wpływa na zdolność koncentracji, komunikację, a także ogólne samopoczucie pracowników. W ostatnich latach, świadomość znaczenia odpowiednich warunków akustycznych w miejscu pracy znacznie wzrosła. Co doprowadziło do rosnącej popularności różnych rozwiązań meblowych, takich jak panele akustyczne, miękkie meble tapicerowane czy boksy akustyczne.
Poniżej analizujemy wpływ mebli biurowych na warunki akustyczne w biurze, zwracając uwagę na elementy takie jak ograniczenie hałasu, redukcja pogłosu oraz zapewnienie prywatności rozmów.

Ograniczenie hałasu

Meble biurowe, takie jak panele akustyczne do biurek, wolnostojące panele akustyczne czy kurtyny, stanowią skuteczną barierę dla dźwięków odbijających się od twardych powierzchni, takich jak ściany i sufit. Panele akustyczne instalowane na ścianach i suficie pochłaniają dźwięki, zmniejszając tym samym ich odbicia i rozprzestrzenianie się. To z kolei prowadzi do obniżenia poziomu hałasu w przestrzeni biurowej. Miękkie meble tapicerowane oraz meble akustyczne, takie jak krzesła czy kanapy, również przyczyniają się do tłumienia dźwięków, które inaczej byłyby odbijane od twardych powierzchni. Redukcja hałasu jest szczególnie istotna w przestrzeniach na planie otwartym, gdzie wiele osób pracuje jednocześnie, a dźwięki mogą się kumulować.

Redukcja pogłosu

Pogłos, czyli dźwięki odbite od powierzchni i rozprzestrzeniające się w przestrzeni, może zakłócać klarowność komunikacji oraz wpływać na skupienie pracowników. Panele akustyczne na ścianach oraz suficie, a także panele akustyczne wolnostojące, działają jak absorbery dźwięku, hamując rozchodzenie się dźwięków i redukując efekt pogłosu. Miękkie meble tapicerowane oraz meble akustyczne posiadające odpowiednie materiały wypełniające także przyczyniają się do redukcji pogłosu, dzięki swojej zdolności do absorpcji dźwięku. W konsekwencji, pracownicy mogą komunikować się bez zakłóceń oraz odczuwać większą wydajność pracy.

Zapewnienie prywatności rozmów

W przestrzeni biurowej często zachodzi potrzeba prowadzenia poufnych rozmów lub spotkań. Meble biurowe, takie jak budki akustyczne, ekranowane akustycznie boksy do spotkań i panele akustyczne, tworzą osobiste przestrzenie o wyższym stopniu izolacji akustycznej. Kabiny akustyczne, zwane także budkami do rozmów, stanowią zamknięte przestrzenie wyposażone w odpowiednie materiały dźwiękochłonne, które tłumią odgłosy mowy, co zapewnia poufność rozmów. Panele akustyczne na ścianie i suficie mogą zabezpieczyć dyskrecję rozmów w pokojach biurowych o niedostatecznej budowlanej izolacyjności akustycznej.

Panele Akustyczne Sonic Mdd 2 panele akustyczne
Panele Akustyczne Sonic Mdd 2

Jak stosować produkty akustyczne do poprawy warunków akustycznych w biurze?

W celu skutecznej poprawy warunków akustycznych w przestrzeni biurowej, kluczową rolę odgrywa odpowiednio dobrane i zastosowane rozwiązanie akustyczne. Niezwykle ważne są odpowiednie rozwiązania akustyczne do biura. Materiały używane do produkcji paneli akustycznych, miękkich mebli tapicerowanych oraz mebli akustycznych pełnią kluczową rolę w zdolności do tłumienia dźwięków. Materiały dźwiękochłonne, takie jak pianki akustyczne czy włókna sztuczne i mineralne, umożliwiają efektywną absorpcję dźwięku. Odpowiednie kształty paneli lub mebli akustycznych przyczyniają się do rozproszenia fali akustycznej, ograniczając echo i poprawiając zrozumiałość mowy. Budka akustyczna w odpowiedniej klasie redukcji poziomu mowy zapewni optymalne warunki do skupienia i zapewnienia prywatności rozmowy.

Wybór właściwych rozwiązań akustycznych to połowa sukcesu. Wybór tych rozwiązań powinien być dokonywany w oparciu o wiedzę teoretyczną i praktyczną. Nawet najlepiej tłumiące panele akustyczne między stanowiskami nie będą efektywne, jeśli nie weźmiemy pod uwagę ich wysokości i odległości od źródła dźwięku. Nie zawsze poradzimy sobie z każdym zakresem częstotliwości za pomocą paneli tłumiących dźwięk. Czasami nie warto stosować wymyślnych rozwiązań akustycznych, zanim nie dostosujemy aranżacji biura do poziomu hałasu w określonych strefach.

Budka Akustyczna Hana Mdd
Budka Akustyczna Hana Mdd

Na rynku mamy bogatą ofertę mebli i dodatków akustycznych do mebli biurowych, które pomagają poprawiać warunki akustyczne w pomieszczeniach biurowych. Jednak zanim sięgniesz po te rozwiązania, aby zastosować je w swoim biurze, skonsultuj koniecznie sposób ich zastosowania z ekspertem z branży wyposażenia wnętrz biurowych.

Oszczędzisz czas, pieniądze i unikniesz ewentualnych rozczarowań brakiem zamierzonego efektu.