Nowoczesne aranżacje biura na planie otwartym oraz projekty biur w układzie gabinetowym, prawie zawsze bazują na prostej formie i surowym wykończeniu. Nowoczesność kojarzy się właśnie z betonem architektonicznym, kamieniem, ceramiką, stalą i szkłem. Jaką wspólną cechę posiadają wspomniane materiały? Otóż są wystarczająco twarde i gładkie, że by wpływać na akustykę pomieszczeń z jakich powstały. Cieszą oko, ale zniekształcają i wzmagają to co słyszymy.
Do najczęściej występujących problemów z akustyką w biurze należą:
Cześć z tych niekorzystnych zjawisk może być spowodowana błędami przy projektowaniu lub wykończeniu biura. Z większością z nich, można sobie poradzić stosując odpowiednie produkty akustyczne.
Kiedy biurka stoją blisko siebie, a charakter pracy przy biurku wymaga częstych kontaktów na głos, rozwiązaniem jest ścianka wygłuszająca. Ścianka mocowana do biurka lub ścianka wygłuszająca wolnostojąca obok biurka.
Skuteczność takiej przegrody biurkowej jest tym większa, im mniejszy jest dystans dzielący źródło dźwięku od pochłaniającej hałas powierzchni ścianki. Ważna będzie nie tylko odległość ścianki akustycznej umieszczonej naprzeciwko pracownika. Istotna będzie wysokość paneli biurkowych oraz możliwość zastosowania bocznych ścianek tłumiących hałas.
Dzieje się tak, bo w takim biurze, mamy do dyspozycji inne rozwiązania zapewniające dobre warunki akustyczne. Chodzi tu na przykład o meble akustyczne, które osłaniają akustycznie i wizualnie oraz jeszcze bardziej skuteczne rozwiązania. O wszelkiego rodzaju biurowe budki akustyczne do rozmów, do pracy w skupieniu lub do spotkań.
Panele akustyczne do dzielenia stanowisk telefonicznych powinny charakteryzować się większą zdolnością do absorbcji dźwięku niż stosowane w mniej narażonym na hałas środowisku. Ścianki tapicerowane z reguły będą wysokie, otaczać będą osobę dzwoniącą z trzech stron.
Ściany i sufity w naszych biurach są najczęściej wykonane z materiałów twardych, które odbijają falę akustyczną.
Nawet jeśli pogłos jest stosunkowo mały i wydaje się, że nie jest nadmiernie uciążliwy, podczas konwersacji musimy się bardziej koncentrować na zrozumieniu tego co słyszymy. Zużywamy przy tym więcej energii, odczuwamy niepokój, na dłuższą metę staje się to męczące.
Montując tapicerowane lub piankowe panele ścienne oraz stosując akustyczne panele sufitowe spowodujesz, że część fali akustycznej zostanie zaabsorbowana w miękkim ośrodku okładziny akustycznej. Nieregularne kształty okładzin akustycznych dodatkowo zadziałają rozpraszająco.
Panele akustyczne mocowane na ścianie mogą również służyć jako izolacja akustyczna. Jeśli przez ścianę w Twoim pokoju słyszysz rozmowę z sąsiedniego pokoju to znaczy, że przegroda wymaga zastosowania paneli wygłuszających. Odpowiedni efekt uzyskuje się po całkowitym pokryciu ściany panelami tłumiącymi dźwięk pochodzący z zewnątrz.
2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone © CUBI – Strefa Komfortu Pracy