Tu znajdziesz typowe meble biurowe do przechowywania dokumentacji. Szafy biurowe przystosowane do bieżącego gromadzenia i składowania papierów na przykład w segregatorach.
Pewnie nie raz miałeś do czynienia z sytuacją, kiedy tylna ściana z cienkiej płyty, przybita wcześniej zszywkami lub gwoździami, odstaje od korpusu szafy. Często wystarczy niechcący kilka razy uderzyć segregatorem od wewnątrz w plecy szafy, aby oddzielić je od korpusu. Nie dosyć, że ucierpi na tym sztywność całej konstrukcji, to jeszcze ujawnia się możliwość dostępu do wnętrza od tyłu szafy.
Najlepiej, jeśli ta ściana, wykonana jest z pełnowartościowej płyty meblowej. Takie rozwiązanie nada konstrukcji odpowiednią sztywność, a zamknięte w szafie dokumenty, będą dostępne jedynie posiadaczowi klucza.
Typowe szafy do biura mają półki na dokumenty wykonane z płyty wiórowej grubości 18 mm. Normalnie obciążona półka, wytrzyma takie obciążenie, jeśli jej długość będzie wynosiła około 600 mm. Półki o tej grubości stosuje się również w szafach o szerokości 800 mm.
Szafy aktowe o szerokości 1000 mm, muszą mieć już półki z odpowiednio grubszej płyty.
Typowa szafa biurowa ma konstrukcję wieńcową, skrzynkową lub mieszaną. Kiedy już masz pewność, że konstrukcja szafy i jej wytrzymałość jest odpowiednia. Zwróć uwagę na jej podstawę.
Szafa aktowa najczęściej osadzana jest na plastikowych stopkach z regulacją wysokości umożliwiającą jej poziomowanie. To wbrew pozorom, bardzo ważny element szafy czy regału aktowego. Dlaczego? A dlatego, że od prawidłowego wypoziomowania szaf zależy ich poprawne zamknięcie.
Poza najpopularniejszym rozwiązaniem podstawy szafy, masz do dyspozycji cokoły metalowe oraz rzadziej w biurach spotykane cokoły płytowe. Możesz też dobrać bardziej wyrafinowane wzorniczo podstawy z nogami stalowymi albo nogi z masywu drewnianego.
Współczesne rozwiązania mebli do przechowywania oferują tak wiele opcji wykończenia, że odpowiednie ich zastosowanie, gwarantuje doskonały efekt wizualny.
Standardem w szafach aktowych są drzwi skrzydłowe, kolejnym popularnym frontem stosowanym w szafach biurowych są drzwi przesuwne i żaluzjowe.
Gdyby jednak zależało nam na ekspozycji tego, co ustawiliśmy na półkach, ale nie akceptujemy rozwiązań otwartych, dodając do regału drzwi szklane, uzyskamy witrynę.
Na atrakcyjny wygląd szaf biurowych w znacznym stopniu wpływa odpowiedni dobór kolorów. Ściana szaf wykonanych w jednym dekorze płyty, może wyglądać mało atrakcyjnie. Warto wtedy dodać co najmniej drugi kolor jako uzupełniający ten podstawowy. Przykładowo, fronty wykonać w jednym, a korpusy szaf wykonać w drugim kolorze płyty meblowej.
Masz bowiem wrażenie, że w ten sposób lepiej wykorzystasz dostępne miejsce. Szczególnie wtedy, kiedy decydujesz się na szafę wnękową, czyli tak zwaną szafę do zabudowy. W praktyce, nie zawsze udaje się wygospodarować więcej miejsca nawet wtedy, kiedy szafa do zabudowy sięga do sufitu. Z czego to wynika?
Standard ten określa odległość między półkami na poziomie 327 mm, co pozwala na wstawienie z minimalnym, wygodnym zapasem, segregatora na dokumenty.
Szerokości typowych regałów aktowych i szaf to 40 cm, 60 cm ,80 cm, 100 cm, 120 cm, 160 cm. Jeśli okażą się niewystarczające i konieczna będzie zmiana wymiarów szaf czy regałów typowych, wykonamy regały na wymiar. Zachowując oczywiście wszelkie walory produktu fabrycznego.
2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone © CUBI – Strefa Komfortu Pracy