MEBLE

Szafy i regały

Szukasz szaf zamykanych do biura? A może interesują Cię regały z półkami na dokumenty?

Tu znajdziesz typowe meble biurowe do przechowywania dokumentacji. Szafy biurowe przystosowane do bieżącego gromadzenia i składowania papierów na przykład w segregatorach.

Jakie szafy na segregatory do biura?

Kiedy zastanawiasz się, jakie biurowe szafy aktowe wybrać do swojego wnętrza, na początek weź pod uwagę ich przeznaczenie. To właśnie od jej przeznaczenia zależy jej budowa. 

W warunkach biurowych, inaczej niż w domu, praktyczny walor mebli do przechowywania będzie zwykle najważniejszy. Oczekuje się bowiem, że szafa aktowa zapełniona gęsto segregatorami, będzie stabilna i zachowa swoją integralność. 

Pewnie nie raz miałeś do czynienia z sytuacją, kiedy tylna ściana z cienkiej płyty, przybita wcześniej zszywkami lub gwoździami, odstaje od korpusu szafy. Często wystarczy niechcący kilka razy uderzyć segregatorem od wewnątrz w plecy szafy, aby oddzielić je od korpusu. Nie dosyć, że ucierpi na tym sztywność całej konstrukcji, to jeszcze ujawnia się możliwość dostępu do wnętrza od tyłu szafy.

Taka szafa, nawet jeśli będzie zamknięta od frontu na klucz, nie będzie spełniała na przykład podstawowego warunku odpowiedniego zabezpieczenia wynikającego z przepisów RODO.

Jeśli więc wybierasz szafę aktową z porządnym, baskwilowym zamkiem, to niech ta szafa ma również wpuszczaną w korpus ścianę tylną.

Najlepiej, jeśli ta ściana, wykonana jest z pełnowartościowej płyty meblowej. Takie rozwiązanie nada konstrukcji odpowiednią sztywność, a zamknięte w szafie dokumenty, będą dostępne jedynie posiadaczowi klucza.

Z doświadczenia wiemy, że najbardziej obciążone bywają szafy do biura rachunkowego, szafy do księgowości w firmach, oraz oczywiście szafy aktowe w urzędach.

Zakładając, że korpus szafy aktowej do ciężkich segregatorów jest solidny, kolejnym ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę są półki. 

Typowe szafy do biura mają półki na dokumenty wykonane z płyty wiórowej grubości 18 mm. Normalnie obciążona półka, wytrzyma takie obciążenie, jeśli jej długość będzie wynosiła około 600 mm. Półki o tej grubości stosuje się również w szafach o szerokości 800 mm.

Przy tej szerokości szafy aktowej, przy maksymalnym obciążeniu półki, może wystąpić uwis półki.

Szafy aktowe o szerokości 1000 mm, muszą mieć już półki z odpowiednio grubszej płyty. 

Zasługujące na uwagę w kontekście wytrzymałości półek w szafach aktowych są półki metalowe do płytowych szaf aktowych.

Właściwie półki wykonane z blachy stalowej, odpowiednio zagiętej w profil, który nadaje takiej półce wymaganą sztywność.

Typowa szafa biurowa ma konstrukcję wieńcową, skrzynkową lub mieszaną. Kiedy już masz pewność, że konstrukcja szafy i jej wytrzymałość jest odpowiednia. Zwróć uwagę na jej podstawę. 

Szafa aktowa najczęściej osadzana jest na plastikowych stopkach z regulacją wysokości umożliwiającą jej poziomowanie. To wbrew pozorom, bardzo ważny element szafy czy regału aktowego. Dlaczego? A dlatego, że od prawidłowego wypoziomowania szaf zależy ich poprawne zamknięcie.

Nawet drobne nierówności podłogi, nie skorygowane regulacją podstawy szafy, mogą spowodować, że wyrównanie frontów lub domknięcie drzwi suwanych będzie niemożliwe. 

Poza najpopularniejszym rozwiązaniem podstawy szafy, masz do dyspozycji cokoły metalowe oraz rzadziej w biurach spotykane cokoły płytowe. Możesz też dobrać bardziej wyrafinowane wzorniczo podstawy z nogami stalowymi albo nogi z masywu drewnianego.

Czy szafa biurowa może być ozdobą wnętrza gabinetu lub przestrzeni otwartej? 

Współczesne rozwiązania mebli do przechowywania oferują tak wiele opcji wykończenia, że odpowiednie ich zastosowanie, gwarantuje doskonały efekt wizualny.

W największym chyba stopniu, wygląd szaf aktowych zależy od rodzaju i wykończenia frontów.

Standardem w szafach aktowych są drzwi skrzydłowe, kolejnym popularnym frontem stosowanym w szafach biurowych są drzwi przesuwne i żaluzjowe. 

Szafa biurowa bez drzwi, to oczywiście regał aktowy. Jeśli nie ma konieczności zamykania dokumentów, a na półkach panuje porządek, to regał biurowy będzie tanim i wygodnym rozwiązaniem. 

Gdyby jednak zależało nam na ekspozycji tego, co ustawiliśmy na półkach, ale nie akceptujemy rozwiązań otwartych, dodając do regału drzwi szklane, uzyskamy witrynę.

Witryna biurowa może być wyposażona w drzwi szklane bez ramki albo w ramce.

Rzadko spotykane są w szafach biurowych szuflady. Jeśli już występują, to w wersji ze stelażem pod teczki zawieszkowe.

Na atrakcyjny wygląd szaf biurowych w znacznym stopniu wpływa odpowiedni dobór kolorów. Ściana szaf wykonanych w jednym dekorze płyty, może wyglądać mało atrakcyjnie. Warto wtedy dodać co najmniej drugi kolor jako uzupełniający ten podstawowy. Przykładowo, fronty wykonać w jednym, a korpusy szaf wykonać w drugim kolorze płyty meblowej.

Na tym nie koniec możliwości upiększania szaf aktowych, bowiem niektóre systemy można dodatkowo obudowywać specjalnymi okładzinami boków i wieńców. Jeśli trafnie dobierzemy kolory szaf i okładzin, to meble do przechowywania będą jednocześnie ciekawe wzorniczo.

Szafa do biura na wymiar czy typowa szafa aktowa?

Z pozoru wydaje się, że jeśli potrzebujesz maksymalnie dużo miejsca na segregatory, to najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie szafy aktowej na wymiar.

Masz bowiem wrażenie, że w ten sposób lepiej wykorzystasz dostępne miejsce. Szczególnie wtedy, kiedy decydujesz się na szafę wnękową, czyli tak zwaną szafę do zabudowy. W praktyce, nie zawsze udaje się wygospodarować więcej miejsca nawet wtedy, kiedy szafa do zabudowy sięga do sufitu. Z czego to wynika?

Otóż współczesne szafy na dokumenty, produkowane są z rozstawem półek w standardzie OH.

Standard ten określa odległość między półkami na poziomie 327 mm, co pozwala na wstawienie z minimalnym, wygodnym zapasem, segregatora na dokumenty. 

Wybierając typowe szafy biurowe, operujesz prostym określeniem rozmiarów od 1,5 OH, przez 2, 3, 4, 5 do 6 OH. Szafa lub regał aktowy o wysokości 6 OH, to najwyższy typowy rozmiar.

Jeśli potrzebujesz wyższej szafy, to zamawiasz odpowiednio wysoką nadstawkę, powiedzmy szafę 6OH + nadstawkę 2OH. 

Szerokości typowych regałów aktowych i szaf to 40 cm, 60 cm ,80 cm, 100 cm, 120 cm, 160 cm. Jeśli okażą się niewystarczające i konieczna będzie zmiana wymiarów szaf czy regałów typowych, wykonamy regały na wymiar. Zachowując oczywiście wszelkie walory produktu fabrycznego.