Co nam przyniesie 2022 rok?
Jaki był 2021 dla branży mebli biurowych?
Można śmiało powiedzieć, że to był rok dostosowywania się do nowych reguł, do nowej sytuacji. Stało się jasne, że pandemiczne problemy nie znikną tak szybko, jak myśleliśmy na początku.
Rok 2021 był rokiem urządzania się na nowo w nieustannie zmieniającej się rzeczywistości. Był rokiem pytań o wpływ koronakryzysu na przyszłość. Rokiem niepewności, w którym jeszcze nie uzyskaliśmy odpowiedzi na to pytanie.
Rekomendacje światowych organizacji zajmujących się zdrowiem i rządy państw wprowadzające procedury zachowania w warunkach epidemicznych, wpłynęły na upowszechnienie pracy zdalnej jako modelu tymczasowego. W 2020 roku, rynek mebli biurowych w naszym kraju stracił blisko jedną czwartą wartości. Spadki na rynku krajowym, firmy produkcyjne nadrabiały sprzedażą eksportową.
W 2021 zaczęliśmy się już jakoś urządzać w nowej rzeczywistości, która cechowała się wszechobecną niepewnością. A jednak nastroje ciągle były dobre. Bezrobocie było niskie, ciągle brakowało ludzi do pracy, a gospodarka zwolniła tylko na chwilę. Ogromne kwoty pożyczonego pieniądza skierowanego przez rząd na tarcze antykryzysowe dla firm oraz programy socjalne, a także niskie stopy procentowe pomogły chwilowo wesprzeć gospodarkę, ale jak można było przewidzieć, zaskutkowały wysoką inflacją.
Mijający rok 2021 był rokiem niepewności również dlatego, że mieliśmy do czynienia z nienotowanym dotychczas w takiej skali przerwaniem łańcuchów dostaw. Problemy z dostępnością podstawowych materiałów do produkcji mebli przełożyły się na początku na wydłużenie terminów dostaw, a następnie na wysokie wzrosty cen takich komponentów jak płyty wiórowe, pianki tapicerskie czy okucia i opakowania. Jakby tego było mało, w górę poszły ceny energii. To wszystko spowodowało, że producenci mebli biurowych podnosili ceny kilkukrotnie w ciągu tego roku.
Komu byliśmy potrzebni w 2021 roku?
W tym roku, rzadziej monitorowaliśmy inwestycje w regionie, a w większym stopniu skupiliśmy się na budowaniu marki i na komunikacji w internecie.
Zachęcaliśmy klientów do wychodzenia poza schemat, do sięgania po rozwiązania, po które dotąd nie sięgali. Do zmiany całego środowiska pracy w firmie pod nowoczesne narzędzia i sposoby zarządzania.
Pokazywaliśmy, że posiadamy stosowną wiedzę, mamy narzędzia, mamy też szeroki wybór produktów do aranżacji właściwie każdego wnętrza.
W tym roku, częściej niż w poprzednich latach, dostarczaliśmy meble biurowe firmom zarabiającym właśnie w internecie. Fakt ten nie powinien dziwić, ponieważ w czasach obostrzeń pandemicznych, popyt na usługi sklepów internetowych czy firm zajmujących się obsługą informatyczną rośnie gwałtownie.
Udało się pozyskać klientów nie tylko z województwa Podlaskiego i samego Białegostoku, Suwałk czy Łomży, ale też między innymi z Warszawy, Lublina, Ostrołęki, Kielc, Krakowa, Jeleniej Góry.
Część klientów w 2021 roku dotarła do nas nowymi kanałami, czyli przez Facebooka, Linkedina i Pinteresta.
Część zasługi przypisujemy naszym dostawcom i ich szerokiej i zawsze aktualnej ofercie, szczególnie firmie: .mdd, Narbutas, Mikomax SO, Bejot, Fluffo i BGroup. To często w poszukiwaniu mebli biurowych i akustyki od tych producentów, klienci trafiali do Cubi.
Jaki będzie rok 2022?
Oto jest pytanie. Według dostępnych analiz analityków z firm konsultingowych i banków, rynek urośnie o blisko 5 % w stosunku do 2021 roku. Eksport będzie nadal szansą dla wielu producentów na stabilną sprzedaż i wypracowanie zysku. Choć dotychczasowa przewaga naszych firm wynikająca z niskich kosztów pracy, surowców i energii, chyba właśnie w tym roku się kończy.
Trzeba będzie to zrekompensować wyższą efektywnością i innowacyjnością oraz jeszcze większą elastycznością.
Zrekompensować dostosowaniem do nowych modeli pracy i zjawisk, które wykształcił kryzys pandemiczny. Już teraz obserwujemy większe zainteresowanie takim projektowaniem miejsca pracy, żeby było elastyczne, żeby w szybki i mało inwazyjny sposób, można było dostosować środowisko pracy do bieżących potrzeb. Zrealizować to można jedynie w warunkach kiedy mamy plastyczną przestrzeń i stosujemy nowoczesne rozwiązania, czyli meble biurowe o wyraźnie uniwersalnej charakterystyce. Funkcjonalne w odbiorze indywidualnym jak i w sferze mobilności i łatwości wkomponowania w przestrzeń biurową.
Spodziewamy się więc również wzrostu zainteresowania produktami do wydzielania przestrzeni, wszelkiego rodzaju ścianek tapicerowanych i płytowych, również ścianek mobilnych. Z pewnością zainteresowaniem cieszyć się będą nadal wszelkiego rodzaju kabiny ułatwiające izolację i ułatwiające zachowanie dystansu w pracy.
Mamy nadzieję, że pracownicy biurowi wrócą z pracy zdalnej do pracy w siedzibach firm. Wydaje się, że to będzie dobre nie tylko dla pracownika biurowego, ale również dla firmy. Po początkowym zachłyśnięciu się zaletami pracy zdalnej, teraz nie mamy wątpliwości, że jest to model pracy, który ma szansę sprawdzić się tylko w wybranych sektorach. Do tego, żeby był efektywny, wymaga od pracownika dużej samodyscypliny i zadań łatwo mierzalnych. Chcielibyśmy raczej, żeby pracownicy biurowi w domu zajmowali się rodziną, a w pracy obowiązkami zawodowymi.
W 2022 rok wchodzimy z www.ofis.pl i zakupami w sieci. Nową marką budżetowych mebli biurowych z platformą sprzedażową umożliwiającą konfigurowanie pozycji i kompletowanie zapytania. Z uwagi na gabaryty produktów i specyfikę branży, nie jest to klasyczny sklep online, chociaż sam proces wyboru, prezentacji ceny i tworzenia zapytania jest identyczny.
🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄
Cubi życzy przede wszystkim zdrowia jak również:
❄️ Pokoju na świecie
❄️ Spokoju w sercu
❄️ Pogody dla biznesu
❄️ Stabilnego i prostego prawa
❄️ Stabilnego pieniądza
❄️Prorozwojowych inwestycji
❄️ Nieustannej koniunktury
❄️ Wymarzonego biura 😉
🎅🏿Do zobaczenia w 2022 roku! ⛄️