Fotel gamingowy czy fotel biurowy?

fotel gamingowy i fotel biurowy
fotel gamingowy i fotel biurowy
Vs

Fotel gamingowy czy fotel biurowy?

W ofercie CUBI nie znajdziecie foteli gamingowych. W tym artykule, postaramy się powiedzieć Wam, dlaczego.

Zdarzały się nam zapytania od klientów, a nawet od architektów, o krzesła dla dziecka do biurka z komputerem.

No i czasami padało pytanie, a macie gamingowe? Najlepiej, żeby pasował do wnętrza, do innych mebli w mieszkaniu.

Dzieciom nie ma się co dziwić, bo zewsząd atakowane są reklamą mebli dedykowanych graczom. Rodzicom trudno się dziwić, bo nie wszyscy mają czas sprawdzić, co tego rodzaju meble oferują ich pociechom. Można się jednak dziwić niektórym handlowcom, że wychwalają produkt, który naszym zdaniem, na tego rodzaju pochwały nie zasługuje.

Cubi dostarcza kontraktowo krzesła biurowe. Znamy się na ergonomicznych rozwiązaniach w meblach do siedzenia.

Opierając się na tym doświadczeniu, przyjrzymy się dokładniej fotelom gamingowym i podamy kilka argumentów przeciwko tym konstrukcjom. Oceńcie sami czy te argumenty są trafne.

Należy zauważyć, że fotele biurowe to wynik ewolucji zwykłych krzeseł, którym stawiano coraz wyższe wymagania odnośnie ergonomii. Fotele gamingowe, choć powstały stosunkowo niedawno, nie przybrały obecnie prezentowanego kształtu na skutek ulepszeń.

Ewolucja foteli gamingowych jest bardzo powolna, o ile w ogóle postępuje. Większość rozwiązań bazuje na tym samym pomyśle, bez znaczących innowacji.

Różnice są naprawdę kosmetyczne, często ograniczają się do świecącego haftu, nowej lamówki, kontrastowego koloru czy logo.
Kształt fotela gamingowego określany jest w reklamach jako unikalny i wyjątkowy. Przejrzeliśmy większość ofert na allegro i możemy stwierdzić, że praktycznie wszystkie są do siebie podobne lub niemal identyczne. W żadnym razie nie są wyjątkowe i unikalne.

Sprzedaż mebli gamingowych jest łakomym kąskiem dla handlowców, bo sprzedaż tego rodzaju produktów nadal rośnie. Rośnie głównie dzięki silnemu marketingowi internetowemu. Na młodych ludzi, bardzo silnie oddziałuje przekaz reklamowy płynący z zawodów e-spotu oraz recenzji influencerów na YouTube czy innych social mediach.

Trend na fotele gamingowe w postaci obecnej podobno nie potrwa długo, dlatego producenci i marki przyklejające tylko swoje logo, korzystają z nakręconej mody w sposób dość bezczelny, nie poprawiają samego produktu, bo wiedzą, że jego popularność na rynku jest policzona.

fotel gamingowy
Gaming Chair AJHH 1

Oczywiste nawiązanie do motosportu, przez kształt kubełka fotela, użytkowo w ogóle się tu nie broni. Może pomaga dziecku grającemu w Need for Speed poczuć się jakby jechał sportowym autem, ale już do innych aktywności, na przykład odrabiania lekcji, a nawet innych gier, w ogóle nie pasuje.

Musimy w tym miejscu zrobić jedno zastrzeżenie. Opisujemy tu fotele gamingowe, których w Cubi nie oferujemy.

Z tego też powodu, nie testowaliśmy tych foteli i nie dysponujemy bezpośrednimi opiniami klientów na ich temat. Opinie, które tu znajdziecie są oczywiście jak najbardziej subiektywne i bazują na ogólnie dostępnych danych.

Żeby poddać ocenie fotele gamingowe, najlepiej będzie porównać je do pokrewnej grupy produktów, do foteli biurowych ze średniej półki.

Pominiemy tu oczywiście kwestie związane z designem, bo choć stoimy na stanowisku, że o gustach warto dyskutować, to w tym przypadku, nie bardzo jest o czym.
Zajmiemy się zatem prawie wyłącznie porównaniem walorów użytkowych, czyli parametrów, które decydują o ergonomiczności bądź braku ergonomiczności danego rozwiązania.

Termin krzesło biurowe i fotel biurowy padają tu zamiennie i mają to samo znaczenie.

 

Oto istotne różnice między fotelem gamingowym a fotelem biurowym.

 

  •  Kubełkowy kształt siedziska i oparcia fotela gamingowego wpływa niekorzystnie na postawę osoby długotrwale siedzącej przed komputerem. O ile w prawdziwej rajdówce, gdzie rejestrowane są ogromne przeciążenia, siedzenie kubełkowe, otaczające ciało sportowca ma sens, bo ciało kierowcy nie przesuwa się zapięte ciasno trzypunktowymi pasami, to gracz siedzący przed komputerem, nie jest narażony na takie siły. Do tego oparcie kubełka zagina się do przodu i wymusza postawę z wysuniętymi do przodu ramionami i zapadniętą klatką piersiową.

W konstrukcjach biurowych mamy trend odwrotny. Najbardziej ergonomiczne konstrukcje zbudowane są tak, żeby oparcie oferowało swobodę ruchu na boki a czasem dodatkowo odkształcało się pod naporem pleców i dawało szansę mięśniom na niewielką pracę.

To od możliwości zmiany pozycji na fotelu w zależności od potrzeb użytkownika, zależy jego funkcjonalność i ergonomiczność. Oparcie w krzesłach biurowych zwykle poprowadzone jest tak, żeby wymusić postawę wyprostowaną lub nieco przegiętą do tyłu, co automatycznie ściąga łopatki i prostuje pozycję.

  •  Fotel gamingowy kupuje się pod wzrost użytkownika. Jest znikoma szansa na to, żeby każdy użytkownik, wygodnie siedział w takim fotelu. W fotelu gamingowym nie ma możliwości dostosowania głębokości siedziska do wzrostu użytkownika. Można oczywiście wyregulować wysokość siedziska, choć w tańszych konstrukcjach, zakres jest niewielki. Fotele gamingowe nie oferują również regulacji wysokości oparcia. Musimy zatem szukać innego fotela dla osoby dorosłej, innego dla dziecka. Innego fotela gamingowego dla osoby ważącej 40 kg i innego dla osoby ważącej ponad 100 kg.

Fotele biurowe zaprojektowane są tak, żeby te same fotele, dało się przystosować do różnych rozmiarów użytkowników.

Dlatego widzimy często w biurze jeden model krzesła, który z powodzeniem służy wszystkim pracownikom. Regulacja głębokości siedziska powoduje, że osoba wysoka, może wysunąć siedzisko, żeby zwiększyć głębokość i nie mieć wrażenia, że siedzi na skrawku siedziska. Osoba niewielkiego wzrostu, może przesunąć siedzisko w stronę oparcia i mieć pewność, że po zajęciu miejsca, plecy będą miały odpowiedni kontakt z oparciem. Podobnie wygląda temat regulacji wysokości oparcia. Kiedy oparcie jest wyprofilowane w celu wymuszenia prawidłowej postawy użytkownika, to szczególnie w konstrukcjach bez regulowanego podparcia lędźwiowego, taka regulacja wysokości jest potrzebna do zapewnienia ergonomicznej pozycji.

  • Typowy fotel gamingowy posiada możliwość pochylenia oparcia prawie równolegle w stosunku do siedziska. W zależności od modelu 130 do 170 stopni. Nie jest to jednak mechanizm synchroniczny. Oparcie wprawdzie można odchylić naprawdę ekstremalnie płasko, ale już siedzisko pozostaje nieruchome. Czym to skutkuje? A tym, że o ile nie leżymy płasko pod biurkiem albo nie siedzimy prawie pionowo, to odczuwamy tendencję do zsuwania się z siedziska, które nie stawia oporu. Mamy więc w tej sytuacji śliską rynnę do zjechania pod biurko. Może dlatego niektórzy producenci foteli gamingowych oferują wysuwany spod siedziska podnóżek.

W fotelach biurowych z mechanizmem synchronicznym za odchylającym się oparciem, zmienia się również geometria ustawienia siedziska.

Przednia część siedziska unosi się, utrudniając zsuwanie się użytkownika w pozycji do relaksu. Nie ma więc potrzeby zapierać się nogami albo podpierać podnóżkiem, żeby nie zjechać pod biurko. Fotele biurowe nie oferują tak ekstremalnych możliwości wychylenia oparcia jak fotele gamingowe. Blokowanie mechanizmu synchro odbywa się również w węższym zakresie, bo zwykle 3 – 5 położeń.

fotel gamingowy
Gaming Chair AJHH 3
  • Podparcie lędźwiowe i zagłówek w fotelach gamingowych to gadżety, których walor dekoracyjny wydaje się stać wyżej niż użytkowy. Obecna w większości rozwiązań poduszka na regulowanych paskach (regulowana jest wysokość zawieszenia) lub mocowana na rzepy, nie jest rozwiązaniem wygodnym, bo nie jest rozwiązaniem precyzyjnym. Bywa czasem rozwiązaniem kłopotliwym w obsłudze. Spowoduje raczej ból karku niż pomoże przybrać wygodną i zdrową postawę.

Ta tym tle, rozwiązania stosowane w fotelach biurowych są dużo bardziej zaawansowane i dużo bardziej precyzyjnie.

Podparcie lędźwiowe można płynnie regulować na wysokość, a także regulować jego głębokość. W fotelach biurowych mamy do dyspozycji w pełni regulowany zagłówek. Regulując wysokość oparcia, sprowadzamy zagłówek na odpowiedni poziom, następnie dostrajamy wysokość samego zagłówka a opierając się o niego doświadczamy tego, jak jego kąt dopasowuje się do położenia głowy.

  •  Na koniec kwestia materiału obiciowego. Większość foteli dla graczy tapicerowana jest skajem i to zwykle, nie najlepszej jakości. Sprzedawany czasem jako skóra ekologiczna albo premium. Skaj, średnio nadaje się do długotrwałego siedzenia, a młodzież szczególnie dużo czasu spędza na fotelu przed ekranem. Już z tego względu, nie polecamy takich rozwiązań, które nie oferują odpowiedniej wentylacji. Perforacja tapicerki nie wystarczy, bo pod spodem i tak jest zwykle nieprzepuszczalna pianka.

Dostępność różnych materiałów tapicerskich w fotelach biurowych jest niezwykle bogata.

Od wszelkiego rodzaju siatek, przez sztuczne i naturalne tkaniny tekstylne, skaj i inne imitacje skóry do alcantary i skóry naturalnej.

Mamy nadzieję, że garść informacji technicznych zawartych w powyższym porównaniu, skłoni choć część potencjalnych użytkowników fotela gamingowego do bacznego przyjrzenia się temu, co oferują tego rodzaju konstrukcje.

Trzeba uczciwie przyznać, że pojawiają się też modele foteli gamingowych, które nie przypominają tych charakterystycznych i popularnych modeli. Siedzisko mają pokryte tapicerką tekstylną, a oparcie siatką. Naszym zdaniem, jest to krok w dobrą stronę, ale wzorniczo, fotel taki bardziej przypomina fotel biurowy niż gamingowy. Jeśli można nazwać taki fotel gamingowym, to zwykłe biurko z wieszakiem na słuchawki i uchwytem na kubek, też można nazwać biurkiem gamingowym.

Widzieliśmy realizacje biurowe z zastosowaniem foteli gamingowych w placówkach związanych ze sportem, ale nie z e-sportem i nie z motosportem.

Sport zespołowy związany z ruchem, aktywnością fizyczną, kojarzyć się musi ze zdrowiem, z promowaniem zdrowego trybu życia. W tym kontekście fotele gamingowe, które trudno kojarzyć ze zdrowiem, mogą się wydawać dość dyskusyjnym wyborem do klubowego biura.

fotel gamingowy
Gaming Chair AJHH 4

Fotele gamingowe spotykamy dość często w sklepach i serwisach motoryzacyjnych, co naszym zdaniem jest sensownym wyborem. Nie jest to praca z idealnie czystym produktem czy usługą, a więc łatwość utrzymania w czystości takiego fotela ze skaju jest niezaprzeczalnym atutem. Pracownik raczej nie przesiaduje godzinami bez ruchu, a przeciwnie, przysiada na chwilę wystawić dokument sprzedaży itp. Więc skoro wzorniczo krzesło nawiązuje do branży, a jest użytkowane sporadycznie, to jest to trafny wybór.

Na koniec pragniemy zaapelować do młodzieży oraz do rodziców, żeby baczniej przyglądali się cechom produktów, których reklamy odwołują się do sportu. Do sprawdzania, czy aby marketingowa obietnica jest na pewno prawdziwa.

Zachęcamy do unikania długotrwałego przesiadywania w jakimkolwiek fotelu, a w fotelach które nie wspierają prawidłowej i zdrowej postawy szczególnie.

 

** w artykule wykorzystano zdjęcia produktów firmy ANJI HUAHENG FURNITURE CO. LTD.