Jak będą wyglądały biura przyszłości?

Loftowy Gabinet Air Fotel Eva i niebeski rower
loftowe biurko gabinetowe Air Fotel Eva II panele akustyczne na ścianie
Gabinet Air Oraz Fotel Eva II Narbutas

Jak będą wyglądały Biura Przyszłości?

Zastanawiasz się nad tym, jak będą wyglądać biura w przyszłości? Jakie meble biurowe czy aranżacje będą modne i funkcjonalne za 20, 30 czy 50 lat? Tego oczywiście nie wie nikt. Warto jednak uwzględnić aktualne trendy, wypowiedzi ekspertów oraz najświeższe dane. Przyjrzeliśmy się temu zagadnieniu bliżej. Wnioski? Niezwykle ciekawe.

Zapraszamy do lektury!

Wizje biur przeszłości według analizy The Washington Post

Jak mogłoby wyglądać Twoje biuro przyszłości, jeśli w ogóle powinieneś się w nim znajdować? Tak rozpoczyna się artykuł „The Washington Post”, który został opublikowany w czerwcu 2022 roku. Okazuje się, że wizje biur przyszłości są bardzo różnorodne. Peter Cappelli, profesor zarządzania w Wharton School na Uniwersytecie Pensylwanii stwierdził, że firmy robią tak różne rzeczy, że każde biuro może w zasadzie wyglądać zupełnie inaczej.

Przyjrzyjmy się zatem kilku koncepcjom biur przyszłości, które zostały opracowane przez firmy. Jakie meble biurowe i aranżacje będą w nich dominowały?

Krzesła kawiarniane POLYTONE zgaszony róż
Krzesła POLYTONE Narbutas

Koncepcja biura jako kawiarni

Pierwsza koncepcja Biura-Kawiarni, została stworzona przez amerykańską korporację Twilio, która dostarcza programowalne narzędzia komunikacyjne. Jak firma ta, wyobraża sobie ona biuro przyszłości? Przewodnia jest tutaj idea firmowych kawiarni, które oferowałyby swoim pracownikom darmowe napoje kawowe, kawiarnianą atmosferę i miejsce do pracy bez konieczności wchodzenia do biura. To prawdopodobnie kawiarnia byłaby głównym miejscem pracy wielu osób. Główne założenie tej koncepcji jest takie, aby pracownicy mogli swobodnie wchodzić i wychodzić do nowoczesnego biura. Podobnie byłoby z konfiguracją mebli. Dominowałyby tu zatem meble biurowe, które nawiązują do wystroju kawiarnianego. Dyrektor Generalny firmy Twilio tłumaczy, że takie miejsce dawałoby pozytywną energię do pracy, odpowiedni nastrój i motywację. Słusznie można zauważyć, że idea ta, jest zgodna z obszarem działalności firmy. W końcu oferuje ona nowoczesne narzędzia komunikacyjne.

Jak do tego projektu odnoszą się eksperci we wspomnianym wcześniej artykule? Oczywiście tego typu idea wiązałaby się z wieloma wyzwaniami projektowymi. Kluczowe byłoby zapewnienie gniazd do ładowania, zapewnienie stref prywatnych czy miejsc do pracy w ciszy, ponieważ „kawiarniany gwar” nie zawsze sprzyja produktywnemu wykonywaniu zadań. Co my sądzimy o tym pomyśle?

Nam sama idea bardzo się podoba i już wyobrażamy sobie wykorzystanie modułowych mebli biurowych, regulowanych biurek czy naszych budek akustycznych do pracy w ciszy. Możliwości jest tak naprawdę wiele, a nowoczesne meble biurowe oferują nam naprawdę ogromne możliwości aranżacyjne.

meble do biura przyszłości regulowane biurka stanowisko multimedialne biurowa budka telefoniczna
High Swivel Chair Wobby Features Zones Narbutas

Kreatywne koncepcje biur przyszłości

Każda firma inaczej wyobraża sobie biuro przyszłości. Wśród ciekawych propozycji na wykorzystanie przestrzeni biurowej znalazły się takie pomysły jak:

  1. Ulokowanie głównej siedziby firmy wśród natury i odosobnieniu, aby pracownicy mieli przestrzeń na relaks czy sesje jogi.
  2. Biuro w połączeniu z lokalami mieszkaniowymi na terenie rozległego kampusu.
  3. Usunięcie 2/3 biurek i zaproponowanie „domowej przestrzeni biurowej”, która wygląda jak salon czy kawiarnia.
  4. Modułowe biuro z ruchomymi ścianami i meblami biurowymi, które w łatwy sposób można przenieść i urządzić nasze biuro na „nowo” zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Więcej o powyższych wizjach przeczytacie w artykule The Washington Post.

 

Musimy przyznać, że wszystkie te pomysły są niezwykle ciekawe, a wiele założeń pokrywa się z naszym ostatnim artykułem dotyczącym trendów w aranżacjach biurowych na rok 2023. Z pewnością modułowe meble biurowe to trend, który króluje w ostatnich latach. Sami otrzymujemy sporą liczbę zapytań, chociażby o biurka z regulowaną wysokością blatu czy akustyczne budki do cichej pracy. Zauważamy również, że coraz więcej firm stawia na indywidualizm i decyduje się na projekt mebli biurowych wykonywanych na wymiar. Takie podejście daje możliwość stworzenia biura na miarę potrzeb konkretnego miejsca pracy. A skoro przy potrzebach jesteśmy…

Biura przyszłości dopasowane do potrzeb zmieniającego się świata

Nie możemy zapominać o firmowym otoczeniu i uwzględnić dynamiczne zmiany, jakie mają miejsce na całym świecie. Projektanci zwracają uwagę już nie tylko na funkcjonalność i ergonomię. Coraz więcej mówi się o ESG (ang. environmental, social and corporate governance), czyli trosce o społeczeństwo, ład korporacyjny i środowisko naturalne. Co ważne, polityka zrównoważonego rozwoju ma wpływ na wiele procesów decyzyjnych w największych firmach na całym świecie!

W tym miejscu warto nadmienić, że porozumienie państw członkowskiej Unii Europejskiej, zawarte w październiku 2022 roku, przewiduje wymóg instalacji paneli fotowoltaicznych na wszystkich nowych budynkach użyteczności publicznej do końca 2026 roku. Oznacza to, że biura już w niedalekiej przyszłości mogą znacząco się zmienić.

Pufy GIRO Do Strefy Lounge wyposażenie biura przyszłości
Pufy GIRO Do Strefy Lounge Narbutas

Biura przyszłości będą ekologiczne i dopasowujące się do potrzeb pracownika

Eksperci zgodnie twierdzą, że zrównoważony rozwój będzie kluczową cechą biur przyszłości. Co więcej, w Europie trend ten jest szczególnie istotny z uwagi na dyrektywy Unii Europejskiej. Zakładają one osiągnięcie całkowitej neutralności klimatycznej do 2050 roku. Wrasta rola ekologii i już teraz coraz więcej firm decyduje się, chociażby na montaż paneli fotowoltaicznych czy instalację ładowarek do samochodów elektrycznych na terenie miejsca pracy. Jak będą wyglądały biura w 2050? To się dopiero okaże, natomiast już teraz warto uwzględniać zmieniające się trendy w procesie urządzania swojego biura marzeń.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą firmą

Zaaranżujemy Twoje biuro tak, by finalnie uwzględniało najnowocześniejsze trendy i spełniało wymogi zdrowego i funkcjonalnego środowiska pracy.