Dzięki nim bez trudu dopasujesz wysokość blatu do najlepszej pozycji siedzącej, jak również możesz podnieść blat do pozycji stojącej. Rozwiązanie sit/stand jest przeznaczone dla osób spędzających wiele godzin przed ekranem komputera oraz dla specjalistów wymagających nietypowej pozycji za blatem. Niektóre z mebli posiadają programator oraz Bluetooth, dzięki któremu wybierzesz w prosty sposób jedną z zapamiętanych wysokości, a biurko samo przypomni Ci o zmianie pozycji, we wcześniej ustalonym czasie.
Biurka z regulacją wysokości to doskonały sposób, aby Twoje miejsce pracy zapewniało komfort oraz wysoką efektywność pracy.
Niezwykle ważne jest bowiem, wdrożenie nawyku prozdrowotnej aktywności w pracy. Mamy na myśli z pozoru drobne, ale niezwykle ważne dla zdrowia i kondycji fizycznej i psychicznej czynności. Pamiętajmy zatem o robieniu krótkich przerw w pracy wymagającej skupienia. O oderwaniu wzroku od monitora i skierowaniu go w dostępną w danej chwili dal. O ruchu, a jeśli nie ma ku temu warunków, do zmiany postawy podczas pracy.
Kiedy pracujemy siedząc na ergonomicznym fotelu, możemy przyjąć pozycję do pracy i pozycję do relaksu.
Możliwe jest też chwilowe obciążenie zwykle nie używanych podczas siedzenia mięśni. Taki model pracy przy biurku oszczędzi wielu dolegliwości w przyszłości oraz poprawi jakość i wydajność pracy już w kilka dni, po jego wdrożeniu.
Pamiętajmy, że biurka o stałej wysokości, dostosowane są do średniego wzrostu użytkownika. W praktyce, to regulowane krzesło biurowe, przejmuje na siebie funkcję ułożenia sylwetki pracownika do pracy przy takim biurku.
Co w przypadku, kiedy użytkownik jest niższy lub wyższy do średniej? Właśnie wtedy pojawiają się problemy z uzyskaniem prawidłowej postawy. O ile można sobie wyobrazić, że osoba niższa skorzysta z podnóżka i przy odpowiednim zakresie regulacji krzesła, jakoś dostosuje się do standardowego biurka, to osoba wysoka, nie ma na to szans.
Jaką regulację wysokości blatu biurka wybrać?
Tego typu regulacja polega na zastosowaniu stelaża biurka, w którym jedna kolumna wsunięta w drugą kolumnę nogi, blokowana jest za pomocą śruby w wybranym położeniu. Zakładając i zatwierdzając dogodną wysokość biurka, dostosujesz jego wysokość do pracy dla niskiej lub wysokiej osoby.
Biurka regulowane ręcznie podzielić można na dwie grupy.
Pierwsza to biurka z blatem opuszczanym i podnoszonym za pomocą korbki. Druga grupa, to biurka z mechanizmem opartym na przeciwwadze. Oba rozwiązania wypierane są obecnie coraz doskonalszymi i tańszymi rozwiązaniami wspomaganymi elektrycznie.
Należy jeszcze wspomnieć, że częsta regulacja wysokości blatu za pomocą korbki może być kłopotliwa z uwagi na stosunkowo długi czas potrzebny na zmianę wysokości. Z kolei rozwiązanie oparte na przeciwwadze pozwana na niemal błyskawiczną zmianę wysokości położenia blatu.
Elektryczna regulacja biurka to obecnie najbardziej powszechne rozwiązanie stosowane w nowoczesnych biurach. Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań pozwala na wybranie optymalnego tak pod względem budżetu jak i wymagań użytkowych.
Najważniejszym wydaje się być wygoda użytkowania biurka elektrycznego, która zachęca do korzystania ze zmiany pozycji przy biurku. Bo jak często chcielibyście zmieniać tę pozycję, gdybyście mieli za każdym razem kręcić korbą? Raczej niezbyt często.
Kolejna zaleta, to pamięć położenia blatu biurka. Kiedy wypracujemy optymalne dla siebie położenia blatu, możemy je zaprogramować, żeby w razie potrzeby, szybko do nich powrócić.
Biurka na kolumnach zbudowanych z trzech elementów oferują większy zakres regulacji niż zbudowane na kolumnach z dwóch elementów. Co za tymi idzie, przy trójelementowej budowie, uzyskujemy maksymalne niskie i wysokie położenie blatu biurka. Nieosiągalne dla biurek regulowanych z kolumną dwuelementową.
Najlepiej zrobisz, jeśli określisz swoje potrzeby i na ich bazie wytypujesz optymalne rozwiązanie.
Do home office lub do stanowisk używanych okazjonalnie, można rozważyć rozwiązanie oparte na jednym silniku. Jeśli zależy nam na większym udźwigu i systemach wspierających sterowanie biurkiem, warto wybrać biurko dwusilnikowe.
Zależnie od potrzebnego zakresu regulacji biurka elektrycznego wybierzecie kolumnę zbudowaną z dwóch lub trzech segmentów.
W zależności od rozwiązania oscyluje między 80 a 120 kg. Jeśli więc blat biurka obciążony będzie monitorami i komputerem, warto wziąć pod uwagę również maksymalny udźwig biurka.
Duże znaczenie dla wygody użytkowania elektrycznie regulowanego biurka będą miały elektroniczne systemy sterowania dostępne w różnych konfiguracjach. Ważną funkcją będzie na pewno zabezpieczenie antykolizyjne. Przydatna dla bezpieczeństwa osób i samego biurka. Funkcja antykolizji wyłączy napęd biurka, jeśli blat napotka na przeszkodę. Taką przeszkodą może być na przykład kontener podbiurkowy.
Do dyspozycji są oczywiście proste przyciski z podstawową funkcją góra- dół. Dostępne są również bardziej rozbudowane, czyli na przykład wzbogacone o wyświetlacz pokazujący aktualną wysokość blatu. Można też biurko elektryczne wyposażyć w przycisk z funkcją pamięci położenia blatu w 2 lub 3 pozycjach. Użytkownik ceniący możliwość zdalnego sterowania funkcją podnoszenia i opuszczania blatu biurka wybierze sterownik Bluetooth i sterowanie za pomocą aplikacji w smartfonie.
2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone © CUBI – Strefa Komfortu Pracy