MEBLE

Biurka proste i kształtowe

Proste i kształtowe biurka pracownicze to podstawowe meble biurowe do zapewnienia stanowiska pracy w biurze. Występują w różnych wariantach konstrukcyjnych – na nogach płytowych, na nogach drewnianych lub na płozie. Biurka kształtowe to meble narożne oraz o kształtach innych, niż proste.  Biurka do biura nastawione na funkcjonalność i praktyczność.

Wykorzystaj biurka proste oraz kształtowe, aby zaaranżować małe i duże biura, przestrzenie typu open space oraz inne miejsca, gdzie potrzebne są stanowiska pracy przy biurku.

Jaki typ stelaża biurka pracowniczego warto wybrać decydując się na zakup biurek pracowniczych do biura.

Powoli do lamusa odchodzą biurka z nogami płytowymi przynajmniej, jeśli chodzi o ofertę biurek pracowniczych. Biurko na nogach z płyty meblowej w biurze to dzisiaj częściej klasyczne biurka do gabinetu szefa. Dlaczego tak się dzieje? Mamy dwa racjonalne wyjaśnienia mniejszej popularności takich biurek we współczesnych biurach. 

Wytrzymałość biurek i design biurek. 

Niższa wytrzymałość biurek wykonanych w całości z płyty wiórowej bierze się stąd, że elementy płytowe mocowane są najczęściej za pomocą śrub wkręcanych bezpośrednio w paździerze płyty meblowej. Jeśli montaż przeprowadzony był starannie, a użytkownik nie działa zbyt dynamicznie na biurko, to takie rozwiązanie, może posłużyć wiele lat. W przeciwnym wypadku, szybko okaże się, że konstrukcja jest niestabilna i rozchwiana. 

Drugim powodem większej popularności biurek pracowniczych na stelażu metalowym jest wzornictwo.

Właściwie lepiej pasuje określenie bogate wzornictwo. O ile nogę z płyty trudno zmodyfikować tak, aby była praktyczna i jednocześnie ciekawa wzorniczo, to nogę metalową stelaża biurka już tak. Producenci mebli biurowych udowadniają nam to z każdą premierą nowego systemu meblowego do aranżacji biura.

To właśnie rodzaj i wykończenie nóg biurka w największym stopniu decydują o wyglądzie całego biurka.

Jest może jeden wyjątek. Bo co, jeśli aranżacja pomieszczenia nie eksponuje atrakcyjnego stelaża biurka? Taka sytuacja może zaistnieć zwykle wtedy, kiedy ramka stelaża, czyli bok biurka nie jest widoczny. Na przykład biurko jest dosunięte do ściany z jednej strony, z drugiej zastawione wysokim kontenerem.

Czy w takiej sytuacji warto decydować się na zakup biurka na ładnym stelażu?

W naszej ocenie zawsze warto. Głównie dlatego, że pierwotna aranżacja biura często bywa modyfikowana. Łatwo można sobie wyobrazić, że po przestawieniu mebli w biurze, ładny wygląd stelaża biurka okaże się cenny dla całości wystroju wnętrza biurowego.

Co decyduje o wytrzymałości biurek pracowniczych na stelażu metalowym?

O wytrzymałości i bezpieczeństwie biurka dla pracownika w dużym stopniu decyduje połączenie ramki nogi z podłużnicami umieszczonymi pod blatem biurka. Właściwe i pewne połączenie w tym miejscu biurka nadaje odpowiednią sztywność i integralność całej konstrukcji. Zwykle blat w takim zestawie służy jedynie ustabilizowaniu całości. Dobrze rozwiązane połączenie zapewnia również prawidłowe, prostopadłe ustawienie nogi biurka względem blatu. Kiepskie rozwiązanie nie zapewnia prostopadłego ustawienia, a to jest bardzo widocznie, kiedy biurka ustawione są obok siebie, a ich nogi nie są wobec siebie równoległe. 

Blaty w biurkach biurowych mają zwykle grubość 25-28 mm.

To więcej niż w meblach domowych, ale pomimo znacznej grubości blatu do jego podparcia stosuje się system podłużnic. Cele są dwa, połączyć ramki nóg i wzmocnić blat na jego długości. Jak zapewne wiecie, typowe biurka mają najczęściej długość 120 cm, 140 cm, 160 cm i 180 cm. Łatwo zatem sobie wyobrazić, że obciążona płyta wiórowa na takiej długości będzie się uginała na środku i pod znacznym obciążeniem może pękać. Metalowe podłużnica lub para podłużnic pod blatem biurka skutecznie eliminuje te zagrożenia. Ramka nogi mocowana do podłużnicy sprawia również, że biurko często można przesuwać bez jego podnoszenia. Nie byłoby to możliwe w przypadku biurek z nogą płytową albo w przypadku blatu na metalowcy nogach rozetowych. 

Jakie są rodzaje stelaży w biurowych biurkach pracowniczych? 

Jak już wspominaliśmy, biurka dla pracowników biurowych budowane są najczęściej na nogach z płyty wiórowej oraz na stelażu metalowym. Niedawno pojawiły się również biurka z nogami drewnianymi oraz na stelażu kombinowanym, w górnej części metalowym a w dolnej drewnianym. 

Najpopularniejsze biurka do biura to oczywiście biurka na czterech nogach.

Nogi metalowe takich biurek mają przekrój okrągły lub prostokątny. Takie biurka stanowią bazę do tworzenia systemów biurek z możliwością skokowej regulacji wysokości biurka. Biurka na 4 nogach wykonane z masywu drewnianego w całości lub tylko część długości nogi z drewna, a część metalowa z mocowaniem do podłużnicy ze stali. 

Kiedy nogi biurka połączone są na dole w ramkę zamkniętą, otrzymujemy popularne biurka na płozie. Kolejny popularny stelaż biurka do biura to stelaż w kształcie odwróconej litery T. To bardzo wygodna konstrukcja i zgrabna konstrukcja dla biurka. Umożliwia często umieszczenie kabli w kolumnie stelaża biurka. Nadaje się doskonale do budowania stelaży biurek z regulacją wysokości blatu. Tak do regulacji skokowej, jak i ręcznej oraz elektrycznej regulacji biurka. Na uwagę zasługuje również mniej popularny obecnie stelaż w kształcie litery C. Kiedyś bardzo popularne biurka, dzisiaj najczęściej w konstrukcji mebli laboratoryjnych rzadziej biurowych. Wspomnieć jeszcze należy bardziej designerskie propozycje, nawiązujące do stylu loftowego biurka na stelażu wykonanym z cienkich stalowych prętów.

Kiedy wybrać biurko narożne, a kiedy proste? Czym są biurka kształtowe? 

Proste biurka, to biurka z blatem prostokątnym. Biurka narożne oraz biurka z blatem z łukami lub wycięciami to biurka z blatem kształtowym. Gdzie przydają się biurka kształtowe w biurze? Sięgamy po biurka kształtowe, kiedy potrzebujemy więcej miejsca na blacie. Wybieramy biurka kształtowe, jeśli wstawiamy stanowisko w róg pomieszczenia albo chcemy zbudować gniazdo zbudowane z czterech zestawionych ze sobą stanowisk. 

Biurka dla pracowników to najpopularniejsze meble biurowe.